19.08 Spotkanie z Anną Sulińską, autorką książki „Wniebowzięte. Prawdziwe życie stewardes w PRL-u”, Muzeum Emigracji

Wniebowzięte. Prawdziwe życie stewardes w PRL
Spotkanie z Anną Sulińską, autorką książki „Wniebowzięte. Prawdziwe życie stewardes w PRL-u”.
Sobota, 19 sierpnia, godz. 16.00, sala kinowa w Muzeum Emigracji.W 1945 jej smak latania poznaje w Polsce sześć dziewcząt, dwie dekady później – około dwudziestu. Z każdym rokiem jest ich więcej. Znają języki obce, są młode, piękne i bardzo dobrze wykształcone.

Wyjeżdżają na Zachód, kupują modne ubrania, kawior popijają szampanem, podróżują z aktorami, sportowcami, nocują w najlepszych hotelach, zarabiają w dolarach, chodzą na rauty w ambasadach. I to wszystko w godzinach pracy. Totalna wolność – to daje w PRL-u zawód stewardesy. Zawód, a właściwie zajęcie, jak twierdzą setki zazdrosnych, polegający na tym, by ładnie wyglądać, przejść się po pokładzie i podać kanapki pasażerom.

To wszystko prawda. Częściowa.

Jednocześnie pracowały po dwanaście godzin na dobę przez niemal trzydzieści dni w miesiącu. Musiały radzić sobie ze zmęczeniem, z trudnymi pasażerami, z służbami bezpieczeństwa i celnikami.

Stewardesy pracujące w Polskich Liniach Lotniczych LOT w czasach PRL-u przez lata milczały. Niedoceniane, często pomijane w historii polskiego lotnictwa opowiadają, jak naprawdę wyglądało ich życie. Mówią o marzeniach, wolności, samodzielności i o cenie, jaką musiały za nie zapłacić.

Anna Sulińska, autorka reportażu „Wniebowzięte”, opowie, jak naprawdę wyglądało ich życie i jaka była cena realizacji marzeń o wolności.

Spotkanie poprowadzi Monika Sołoduszkiewicz, dziennikarka portaluTrojmiasto.pl

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

Anna Sulińska – absolwentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikowała w „Wysokich Obcasach” i „Dużym Formacie”. Od poniedziałku do piątku bada rynek i konsumentów, pisze w każdej wolnej chwili.