11.09 Stefan Chwin wokół swojej najnowszej książki

Termin: 11.09.2021, godz. 14.00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury

Idea samobójstwa altruistycznego wpisana była w romantyczną mitologię napędzająca polski patriotyzm w XIX wieku. Dlaczego była to idea atrakcyjna i kogo pociągała najbardziej? W jaki sposób udało się ją pogodzić z wartościami chrześcijańskimi? Jaką wartość miało życie składane na ołtarzu walki o wolność i niepodległość? Jakie wreszcie były jej konsekwencje dla kolejnych pokoleń? Przygląda się temu prof. Stefan Chwin w swojej najnowszej książce „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku” (wyd. Tytuł).

Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska

O książce (opis wydawcy):
Pogodzenie samobójstwa altruistycznego z chrześcijaństwem było wielkim zadaniem, które zrealizowała polska kultura w całej pełni. U Mickiewicza Ordon pojawiał się jako `patron szańców`, ale i zapowiedź tego, jak zachowa się Bóg, kiedy go rozgniewają do ostateczności tyrani. Oburzony bezmiarem zła – wysadzi w powietrze Ziemię jak Ordon redutę? Polski samobójca altruistyczny jawił się jako behawioralny wzór dla Najwyższego. Można wątpić, czy takie stanowisko było zgodne z dogmatami wiary, ale wielu Polaków uwierzyło, że nie ma żadnej sprzeczności między Jezusem, który umarł za wielu na krzyżu i Karolem Levittoux, który umarł za wielu na płonącej więziennej pryczy… O zagadce polskiego samobójstwa altruistycznego pisze w swojej najnowszej książce Stefan Chwin, autor przyjętego z wielkim zainteresowaniem przez czytelników `Samobójstwa jako doświadczania wyobraźni`

O Autorze
Stefan Chwin: polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

Dagny Kurdwanowska: Dziennikarka, autorka, bibliotekarka, wolontariuszka w Fundacji Hospicyjnej. Związana była m.in. z „Twoim Stylem”, „Dziennikiem Polska/The Times” oraz „Przekrojem”. Autorka książek – ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość. Prowadzi projekt Czytam w wannie. Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie.