Spotkania z pisarzami i pisarkami to okazja do rozmowy o lekturach, istotnych problemach, aktualnych wydarzeniach czy kulisach pracy twórczej. 

W święta najważniejsza jest miłość! Spotkanie z Marzeną Rogalską. Prowadzenie: Dagny Kurdwanowska |12 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

„Opowieści wigilijne” Marzeny Rogalskiej to podróż w czasie (między 1909 a 2004 rokiem) i przestrzeni (Lwów, Oran, Kraków, Londyn). Autorka opowiada o ludziach, którzy nieustannie są obecni w naszych sercach i pamięci, o nieustającej tęsknocie za nimi. I o jedynej nocy w roku, gdy nadzieja rodzi się dla nas wszystkich. Opowieści wigilijne wypełnione są niezachwianą wiarą, że nadzieja i miłość zawsze zatriumfują. 

– W Święta Bożego Narodzenia świata, w którym nikt nie jest samotny, Wam wszystkim, i sobie również – z całego serca życzę – mówi Marzena Rogalska. 

Marzena Rogalska popularność zdobyła pracą na antenie RMF FM, współpracowała z Radiem Kolor, Antyradiem, Radiem Złote Przeboje. Występowała również w telewizji – zarówno w Telewizji Polskiej, jak i TVN. Zagrała epizody w filmach, podkładała głos w popularnych filmach dla młodych widzów. Marzena Rogalska jako powieściopisarka zadebiutowała w 2016 roku książką „Wyprzedaż snów”. Od tego czasu wydała kilka kolejnych książek. 

Premiera książki „Zagadka”. Spotkanie z Grzegorzem Kwiatkowskim. Prowadzenie: Jakub Orzeszek |13 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

„Zagadka” (wyd. Biuro Literackie) to wiersze-skrawki, pozbawione odautorskiego głosu, pozornie proste, wręcz formalnie nagie, okazują się niekiedy trudnymi do rozwikłania zagadkami. Tym razem tytułową „zagadką” interpretacyjną okazuje się temat relacji rodzinnych – wypaczonych, skażonych przemocą i nieludzką (lub właśnie niestety ludzką) bezwzględnością. Wychowanie w książce Kwiatkowskiego zamienia się w tresurę w masce troski, więź przypomina myśliwską nagonkę, a jedyne dziedzictwo to sztafeta traumy.


Grzegorz Kwiatkowski, autor książek poetyckich poruszających tematykę historii, pamięci i etyki. Jest członkiem PEN America oraz europejskiej platformy literackiej Versopolis. Był gościem wielu festiwali literackich m.in. Oslo Internasjonale Poesifestival i Lahti International Writers Reunion. Jest członkiem zespołu psychodelicznego Trupa Trupa. Ich muzyka została wydana przez światowe wytwórnie płytowe, takie jak Sub Pop, Glitterbeat Records, Ici d ‘ailleurs i Lovitt Records. Zespół nagrał m.in. sesje NPR Tiny Desk i BBC Radio 6. Współprowadzi warsztaty „Virus of Hate” na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Nostalgia. Spotkanie autorskie z Aleksandrem Jurewiczem. Prowadzenie: Leszek Kopeć. Fragmenty czyta: Mirosław Baka |14 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

Aleksander Jurewicz zabierze publiczność w nostalgiczną podróż na Kresy. Opowie o prywatnej mitologii obecnej w czterech powieściach – „Lida”, „Pan Bóg nie słyszy głuchych”, „Dzień przed końcem świata” oraz „Prawdziwa ballada o miłości” – zebranych w tomie „Nostalgia”. Z autorem porozmawia Leszek Kopeć, a wybrane fragmenty powieści przeczyta Mirosław Baka.


Aleksander Jurewicz, poeta, prozaik, publicysta. Urodził się w 1952 roku w białoruskiej Lidzie. W ramach akcji przesiedleńczej przeniósł się wraz z rodziną na terytorium pojałtańskiej Polski – najpierw do wsi Redło, a później do Gdańska, gdzie mieszka do dziś. Jako twórca zadebiutował w 1971 roku w piśmie „Radar”. Wydana w 1990 roku „Lida”, opisuje doświadczenie utraty tego, co znane i bliskie, i wkroczenia w obcy świat. Jego najważniejsze utwory, tworzące kolejne części prywatnej historii rodzinnej, to „Pan Bóg nie słyszy głuchych”, „Dzień przed końcem świata”, „Prawdziwa ballada o miłości”, „Popiół i wiatr” oraz „Samotnia”. 

Spotkanie autorskie z Barbarą Piórkowską na temat książki „Gaja”. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz |15 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny


Ion to skromny urzędnik szóstego rzędu, który w Muzeum Historycznym zajmuje się odtwarzaniem roślin z cudem zachowanych fragmentów okazów i starych zielników. W Mieście Numer Pięćset Czternaście panuje przekonanie, że tym sposobem uda się przywrócić życie na Ziemi w formie, w jakiej istniało, zanim zniszczył je człowiek. Mieszkańcy wierzą także, że są jedynymi istotami ocalałymi po katastrofie klimatycznej. Własną opowieść o życiu na Ziemi snuje Gaja. Główną rolę odgrywają tutaj kobiety, strażniczki trwania, a przeszłość i przyszłość przeplatają się ze sobą. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o sedno istnienia, warto wsłuchać się w głos Gai.

Barbara Piórkowska, pisarka, poetka, felietonistka portalu miastoliteratury.com.. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, Akademia Głosów Tradycji, reż. Ewa Ignaczak). Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2023 roku wyszła jej najnowsza powieść „Gaja”.