16.05 Premiera słuchowiska „Silna grupa ze śmietnika” Teatru Miniatura

Termin: 16.05.2021, godz. 16.00
Miejsce: bezpłatny bezpłatny na YouTube Teatr Miniatura i Spotify Uchosfera Miniatury

Słuchowisko familijne na podstawie książki Anny Lewkowskiej
adaptacja i reżyseria: Iwona Borawska
muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Igor Gawlikowski
realizacja akustyczna: Jacek Puchalski
obsada:
Piotr Srebrowski | Budzik
Krystian Wieczyński | Mężczyzna, Scyzoryk
Piotr Kłudka | Długopis
Wojciech Stachura | Gwizdek
Magdalena Żulińska | Uszczelka, Głos 1
Edyta Janusz-Ehrlich | Pinceta
Andrzej Żak | Autor
Jakub Ehrlich | Śmieć 1, Dzbanuszek
Jacek Gierczak | Śmieć 2
Hanna Miśkiewicz | Sąsiadka, Głos 2
Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk
Partner: Festiwal Between.Pomiędzy

Charakteryzacja do sesji fotograficznej promującej słuchowisko: STYLAB Laboratorium StyluSesja fotograficzna:Piotr Pędziszewski

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Uchosfera to cykl słuchowisk familijnych na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Miniatura i Radio Gdańsk chcą tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do dawnych dzieł literatury. Do tej pory powstały dwa słuchowiska – „Frankenstein” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z muzyka Dominika Strycharskiego i „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz z muzyką Piotra Pawlaka.

Tym razem twórcy – reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski – sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej, która jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik. „Pomyślałem sobie, że warto skupić uwagę młodego słuchacza na przedmiotach z jego najbliższego otoczenia. W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważnym wydał mi się powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem” – opowiada Igor Gawlikowski, kompozytor, eksperymentator, współzałożyciel i członek interdyscyplinarnej grupy Karbido, związany też z zespołem Małe Instrumenty. Znany jest z tworzenia autorskich instrumentów, które pojawią się i w słuchowisku. „Zainteresowała mnie prostota, kameralność i specyficzne instrumentarium – śmieci. Bo w końcu to z mieszkańców śmietnika, naocznych świadków i uczestników wydarzeń, tworzy się orkiestra. Czyż może być coś lepszego od basowego bębna w postaci wielkiego plastikowego kubła na zmieszane? A jak zabrzmiałyby skrzypce z patyka, puszki i drutu?”.

Autorką adaptacji i reżyserką słuchowiska jest Iwona Borawska, wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, nagrodzona m.in. za scenariusz słuchowiska „Wątpliwości profesora Carstena” Grzegorza Borosa podczas 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Uchosfera jest elementem szerszej obecności Teatru Miniatura w Internecie pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci, w ramach której powstają m.in. kolejne odcinki miniserialu „Papety: z ostatniej chwili” czy cykl E-mocje wspierający rodziców w procesie wychowania, a dzieci w rozwoju emocjonalnym.