Termin: 4.04.2019, godz. 17.00
Miejsce: Biblioteka Manhattan
Na 7. urodziny Biblioteki Manhattan spotkanie z Dorotą Kolak – aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, od lat związaną z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.
Dorota Kolak pochodzi z krakowskiej rodziny, w której losy teatr był wpisany od co najmniej trzech pokoleń. W roku 1980 ukończyła krakowską PWST. Karierę aktorską rozpoczęła na deskach Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Była tam jednak krótko. Zaraz potem – w roku 1982 została aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie dzięki wybitnym kreacjom i uznaniu publiczności i krytyki zdobyła pozycję gwiazdy. Gra najczęściej postacie mroczne, skomplikowane, o zabarwieniu dramatycznym. Jak sama mówi: „Te role, które są dla mnie najważniejsze, to role wariatki albo kobiety nad przepaścią, kompletnie pokręconej w środku, szalonej, a nie grzecznej czy dobrze ułożonej”.
Do jej najwybitniejszych ról należą: rola tytułowa w ANTYGONIE Sofoklesa w reż. M. Okopińskiego (1983), Maja Ochołowska w OPĘTANYCH Witolda Gombrowicza w reż. T. Minca (1987), Felice w PUŁAPCE Tadeusza Różewicza w reż. K. Babickiego (1984), Maria Timofiejewna Lebiadkin w BIESACH Fiodora Dostojewskiego w reż. K. Babickiego (1992), rola tytułowa w PANNIE JULII Augusta Strindberga w reż. K. Babickiego (1990), Katarzyna w POSKROMIENIU ZŁOŚNICY Williama Shakespeare’a w reż. A. Polony (1993), Marjorie w AŻ DO BÓLU Williama Mastrosimone’a w reż. A. Orzechowskiego (1994), Maria w WOYZECKU Georga Büchnera w reż. R. Zioło (1995), Solange w POKOJÓWKACH Jeana Geneta w reż. K. Babickiego (1997), Elwira w MĘŻU I ŻONIE Aleksandra Fredry w reż. A. Augustynowicz (2002), Janina Węgorzewska w MATCE Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. G. Wiśniewskiego (2003), Tamora w TYTUSIE ANDRONIKUSIE Williama Shakespeare’a w reż. M. Pęcikiewicz (2006), Matka w G®UPIE LAOKOONA Tadeusza Różewicza w reż. J. Tumidajskiego (2007), Alexandra del Lago w SŁODKIM PTAKU MŁODOŚCI Tennessee Williamsa w reż. G. Wiśniewskiego (2008), Sophie von Essenbeck w ZMIERZCHU BOGÓW Luchino Viscontiego w reż. G. Wiśniewskiego (2009), Dulcie Barker w NASZYCH NAJDROŻSZYCH Philipa Osmenta w reż. R. Zioło (2010), Myra Bolton w NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing w reż. A. Augustynowicz (2011), Barbara w SEKSIE DLA OPORNYCH i RAJU DLA OPORNYCH Michele Riml w reż. K. Jandy (2012, 2015), rola tytułowa w MARII STUART Friedricha Schillera w reż. Adama Nalepy (2014).
Dorota Kolak ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji, filmach oraz serialach. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagród Aktorskich na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, Nagród Aktorskich na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Nagród Aktorskich w Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej.
Dorota Kolak jest także laureatką wielu trójmiejskich laurów, m.in. Nagrody Teatralnej Wojewody Gdańskiego, Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, nagrody trójmiejskiej Gazety Wyborczej SZTORM ROKU. W 2008 roku odebrała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Dorota Kolak jest również bardzo cenionym pedagogiem – prowadzi zajęcia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej.
Rozmowę poprowadzi Anna Burzyńska.