7.06-31.08 SZLAM 3 Wystawa komiksów i ilustracji Łukasza Kowalczuka, Stacja Kultura

Pierwsza wystawa rumskiego artysty w Rumi. Zaleca się doczytanie zapowiedzi do końca.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi Filia nr 1, ul. Pomorska 11 zaprasza 7 czerwca, o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy komiksów i ilustracji Łukasza Kowalczuka SZLAM 3. Wystawę będzie mozna ogladać od 07.06 do 31.08. 2017 w godzinach otwarcia placówki.

 

O autorze

Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu złożył hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych, jest z wykształcenia nauczycielem polskiego. Inspiracje? Kultura popularna oraz śmieciowa lat 80. i 90.! Poszukiwanie materiałów najczęściej polega na czytaniu książek i komiksów, oglądaniu filmów klasy B i graniu w gry video. Może wymieniać setki nazwisk ulubionych twórców, ale zacznie od Janusza Christy, Jacka Kirby’ego czy Roberta Crumba. Ma na koncie kilkanaście samodzielnych tytułów, autorskich wystaw oraz kilkadziesiąt krótkich historii w antologiach i zinach. Jego komiksy są wydawane i prezentowane na całym świecie (Polska, Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Niemcy, Chile, Szwecja). Komiksem i ilustracją zajmuje się zawodowo od 2016 roku. W ramach SZLAMu 3, pierwszej wystawy Łukasza w Rumi, prezentujemy jego najnowsze prace. www.lukaszkowalczuk.com

Wstęp wolny

07.06., godz. 18:00, Filia nr 1 MBP, ul. Pomorska 11

Materiał nadesłany

 

Od redakcji

 

Pewnie niewiele osób wie, że Łukasz Kowalczuk jest artystą renesansowym, choć bardziej pewnie pasuje określenie wszechstronnym, bo renesans trochę „śmierdzi” w tym przypadku. Łukasz Kowalczuk był, a ciągle mam nadzieję, że znowu będzie, osobowością sceniczną. Frontman Biletów do Kontroli i Colliny miał charyzmę i pisał jedne z najinteligentniejszych tekstów w polskim punku. Jednym z niezapomnianych gigów była dla mnie stypa Bdk w gdyńskim Uchu, zakończona uroczą demolką w dobrym, punkowym stylu:

https://www.youtube.com/watch?v=1qT96YTARYA

BdK, Piekło mężczyzn, 28.02.2009 Ucho Jeżeli masz problem z „odpaleniem” filmu, kliknij tutaj.

Zobacz i posłuchaj: Bilety do Kontroli w Gazecie Świętojańskiej (stypa z m.in. kapitalnym koncertem Castetu + koncert z 2008 roku)

 

Dyskografia Łukasza Kowalczuka na Discogs

 

Warto zdecydowanie:Łukasz Kowalczuk: bawię się jak prosię [WYWIAD]

Wszyscy wiemy, że scena punk wegetuje, ale nadzieja umiera ostatnia:

 

Wszystkie ilustracje:

*Łukasz Kowalczuk – ur. w 1983 roku w Pucku. Z wykształcenia nauczyciel polskiego, z wyboru rysownik komiksów, popularyzator wrestlingu i zapomnianych pereł kultury popularnej z czasów końca ubiegłego millenium. Wydawał ziny „Nienawidzę Ludzi” i „Vreckless Vrestlers”, prowadził bloga szlam.net (obecnie działa jako profil facebookowy). Jego komiksy znajdują uznanie u międzynarodowej społeczności skupionej wokół „szlamowej” kultury. Wokalista zespołów Bilety do Kontroli i Collina. Pomysłodawca i współorganizator Szlamfestu – pierwszego w polskiego festiwalu kultury śmieciowej i popularnej. Autor książki „TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce”.

 

Za: http://www.gazetaswietojanska.org/index.php?id=2&t=1&page=52663