“Notatki z terenu” Marcina Dymitera – zbiór niezwykłych miniesejów o słuchaniu

Autor traktuje dźwięk jako zjawisko historyczne, społeczne, ale również polityczne. To zmysłowa książka dla wrażliwych i ciekawych świata. 

Treść „Notatek z terenu”, poza warstwą erudycyjną, chwilami również poetycką, niesie ze sobą sporo emocji. W trudny dla planety i ludzkości czas, pełen niepokoju i obostrzeń związanych z pandemią i kryzysem klimatycznym, Dymiter zachęca nas do uważnego i czułego obcowania z otoczeniem. Tą niewielką książeczka może nam w tym pomóc. „Notatki” mogą stać się impulsem dla nas, zmęczonych nadmiarem bodźców mieszczuchów, zmagających się na co dzień ze skutkami cywilizacyjnego hałasu, dla których dostrzeganie niusansów dźwiękowych otoczenia jest luksusem – do zatrzymania się i chwili refleksji.

Marcin Dymiter różnymi aspektami dźwięku zajmuje się od lat. Jest muzykiem, autorem instalacji dźwiękowych, słuchowisk, muzyki do filmów i spektaklu teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Byłym członkiem zespołów: Ewa Braun, Mapa czy Mordy. Dziś udziela się w takich projektach jak emiter, niski szum i ZEMITER. Wraz z Marcinem Barskim współtworzy Instytut Pejzażu Dźwiękowego, jest pomysłodawcą i kuratorem projektu Polish Spundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu – nagrań terenowych, które są częścią jego zainteresowań.

“Za pomocą słuchania i field recordingu nadal można praktykować starą sztukę znikania. Aż do zatarcia granic “kultury autorskiej”, wszechobecnego selfie i nieustannego procesu podkreślania obecności. Słuchanie pozwala zniknąć, odrzucić potrzebę kontroli nad światem” – pisze autor w „Notatkach z terenu”. 

Za: gdansk.pl

Tagi