11-31.07 Norweska legenda w ilustracjach. Wystawa Dominiki Wróblewskiej

Termin: 11-31.07.2018
Miejsce: Fajna Sztuka, Gdańsk, Bitwy Oliwskiej 21D (przy stacji SKM Żabianka)

Dominika Wróblewska o sobie:

W 2016 ukończyłam studia licencjackie o kierunku ilustracja z animacją na uniwersytecie w Manchesterze. Obecnie, na tej samej uczelni, kontynuuję studia magisterskie, również z ilustracji.

Od lat fascynuję się krajami skandynawskimi, a w szczególności Norwegią. Norweska baśń „Maly Frikk i jego skrzypki” była pierwotnie zilustrowana przez znanego norweskiego artystę Theodora Kittelsena. Bazując mój projekt na tej legendzie, chciałam odświeżyć ją za pomocą nowych, współczesnych ilustracji, kontrastujących z tymi tradycyjnymi, stworzonymi przez Kittelsena. Stylem ilustracji pragnę oddać mroczny wydźwięk jaki zazwyczaj mają legendy i podkreślić, że ilustrowane książki nie muszą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Głównym źródłem informacji niezbędnych do wykonania owych ilustracji były moje wizyty w Norwegii oraz niemalże codzienne obcowanie z kulturą norweską (norweska kinematografia, muzyka, literatura itd…). To intensywne badanie Norwegii pozwoliło mi na swobodne poruszanie się w temacie i załączenie w nim elementów komicznych.

Podczas ilustrowania „Maly Frikk i jego skrzypki” zrozumiałam jak ważną rolę w rozwoju projektu pełnią osobiste doświadczenia miejsc, nad którymi pracuję. Moje obecne projekty coraz bardziej koncentrują się na tym aspekcie. Zapraszam na moją stronę: WWW.DOMEEART.COM