14.04 Promocja kwartalnika „Prowincja”

Termin: 14.04.2018, godz. 16.00
Miejsce: Sztumskie Centrum Kultury
Wstęp wolny

Trzydziesta pierwsza „Prowincja”
Witamy wiosennie w nowy roku, dziewiątym roku istnienia kwartalnika „Prowincja”. Otrzymaliśmy dotację Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, w ramach programu „Rozwój kultury w województwie pomorskim w 2018 roku”, zatem działamy dalej. Istniejemy dzięki naszym wiernym Czytelnikom i chylimy czoła, licząc na stałość uczuć i współpracę. Zapraszamy na wędrówkę.
Poezja tym razem ponadregionalna, bo Bogumiła Salmonowicz (nie po raz pierwszy) z Elbląga, a Czesław Szczepaniak z Tarczyna. Prozą wraca do nas sztumianka (choć czasowo osiadła na południu) Dorota Maluchnik i obiecujący debiut na naszych łamach Łukasza Staniszewskiego.

Profesor Andrzej C. Leszczyński tym razem o Lutrach, nędzy, a także o wielkości i ułomnościach mistrzów naszych czasów – Miłosza, Młynarskiego, Kaczmarskiego. Po żuławsko-powiślańskiej prowincji tym razem oprowadzą nas Andrzej Stachowiak, Janusz Ryszkowski, Wiesław Olszewski, Dominik Żyłowski, Teodor Sejka i Andrzej Kasperek.

Grażyna Nawrolska z archeologicznego doświadczenia opowie o jarmarkach w średniowiecznym Elblągu. Bogumił Wiśniewski zgłębia tajniki świetności i nieświetności zakonu. Adam Langowski podąża myśliwskim tropem Stanisława Sierakowskiego z Waplewa, a Janusz Namenanik, jak zwykle zaprasza do Dzierzgonia, tym razem nagrobnego. Kordian Kuczma wraca do nas tekstem o politykach dwudziestolecia w obozie koncentracyjnym Stutthof. Z przyjemnością witamy na naszych łamach ponownie Jacka Schirmera z powiślańskiego rodu Donimirskich (obecnie mieszkającego w Belgii), który kontynuuje swój wyjątkowy cykl opowieści o dziejach ziemiaństwa na Powiślu. No i wielki wędrowiec, niespokojny duch, pasjonat historii Andrzej Podolski, tym razem konno na szlaku powstańców styczniowych i nie tylko.

Swoją opowieść o zakorzenianiu na Żuławach kontynuuje pani Halina Łukawska. Przy wsparciu swojej córki Alicji, po wspomnieniach z czasu robót przymusowych, snuje opowieść o powojennych, trudnych czasach tutaj.

Nie kryjemy swej radości z obecności na naszych łamach Krzysztofa Czyżewskiego. Jego literackie notatki (fani facebooka to znają) warte są uwiecznienia, tym bardziej, że autor wiedzie nas od Skandynawii, Bałkanów, po dobrosąsiedzko-rodzinne ostępy w Sejnach, gdzie nie tyle czas się zatrzymał, co jest on przetwarzany i czytany co dzień, na nowo.

Nasze rozmowy, to dalszy ciąg (ostatni odcinek) opowieści kwidzynianina z urodzenia, artysty scen nie tylko polskich Edwarda Hulewicza, a z drugiej strony rozmowa z młodą pisarką Małgorzatą Oliwią Sobczak o jej żuławskich inspiracjach. W cyklu „Polska z wyboru”, tym razem o młodych, ambitnych Ukrainkach w Kwidzynie.

Muzyczną edukację kontynuuje, niestrudzony meloman, Wacław Bielecki, a w świat plastycznej wrażliwości Aleksandry Hońko zaprasza nas Jarosław Denisuk, dyrektor elbląskiej Galerii EL.
Inicjujemy nowy cykl w naszym kwartalniku pod nazwą „Zaczytana prowincja”. Bez fałszywej skromności, chcemy być w awangardzie działań, których celem jest promocja czytelnictwa. Skoro wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Polacy nie czytają, chcemy pokazać, jak to się dziś mówi „dobre praktyki”, czyli że są ludzie którzy czytają, z nadzieją, że to da się upowszechnić. Zaczynamy tekstem naszego naczelnego Leszka Sarnowskiego i profesora Mariana Szarmacha, filologa klasycznego. Opowiedzą o swoim czytaniu, swoich książkach i fascynacjach. To jest jednocześnie zaproszenie dla wszystkich Czytelników, by podzielili się z innymi swoimi lekturami i refleksjami na naszych łamach. Tym bardziej, że nasza okładka, autorstwa (jakżeby inaczej) Mariusza Stawarskiego zaprasza wręcz do wejścia w księgę.

Za: Prowincja