25.05 Premiera komiksu bibliotecznego „Molly na Planecie Sów”

Termin: 25.05.2018, godz. 18.00
Miejsce: Stacja Kultura Rumia
Wstęp wolny

Molly na Planecie Sów
Scenariusz i rysunki: Łukasz Kowalczuk
Wydawnictwo: Miejska Biblioteka Publiczna  im. Floriana Ceynowy w Rumi
ISBN: 978-83-951186-0-9
Format A5, 24 strony (okładka kolor, środek czarno-biały), nakład 300 egzemplarzy (numerowany)

O komiksie
Stowarzyszenie Moli podróżuje po kosmosie w poszukiwaniu książek. Ich zbiory, zgromadzone w Stacji Kultura, są największe we wszechświecie. Załogę Stacji stanowi troje Moli: Hawking, Molly i pancernikruk Edgar. Trafiają na orbitę Planety Sów, na której, rzekomo, znajduje się ogromna biblioteka. Sowy są przyjaźnie nastawione. Zbyt przyjaźnie? Jaką tajemnicę skrywa ich Planeta?

Molly na Planecie Sów to przygodowa historyjka dla czytelników w każdym wieku, nawiązująca do tradycji literatury popularnej. Komiks jest darmowy, został wydany z okazji 70-lecia Biblioteki Rumia.

O premierze
Premiera komiksu odbędzie się w Stacji Kultura, w piątek 25 maja, o godzinie 18, w ramach festiwalu komiksowego Rumia Comic Con. Premierze towarzyszyć będzie wystawa poświęcona komiksowi, w ramach której zaprezentowane zostaną m.in. oryginalne plansze.

O autorze
Urodzony w 1983, w północnej Polsce. W Rumi mieszka od 2009 roku. Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Pierwsza samodzielnie przeczytana historyjka to Przyjaciele Roda Taylora autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu w 2013 złożył hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych.

Kultura popularna lat 80. i 90. to główne inspiracje Kowalczuka. Poszukiwanie materiałów najczęściej polega na czytaniu książek i komiksów, oglądaniu filmów klasy B i graniu w gry video. Nostalgia nie jest tu jednak celem, tylko środkiem. Twórca może wymieniać setki nazwisk ulubionych twórców, ale zacznie od Jacka Kirby’ego i Roberta Crumba. Ma na koncie kilkanaście samodzielnych tytułów, autorskich wystaw oraz kilkadziesiąt krótkich historii w antologiach i zinach. Jego komiksy są wydawane i prezentowane na całym świecie.