29.08 Biesiada Literacka z Normanem Davisem w Wejherowie

Termin: 29.08.2018, godz. 19.00
Miejsce: Wejherowskie Centrum Kultury
Wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Normanem Davisem.

Norman Davies, urodzony w 1939 roku w Bolton (Lancashire), uczył się w Bolton School, następnie studiował w Magdalen College w Oksfordzie, Uniwersytecie w Sussex oraz w kilku innych uniwersytetach na kontynencie w tym w Grenoble, Perugii i Krakowie. W tym okresie wykształciło się charakterystyczne dla niego spojrzenie na historię z perspektywy całej Europy, a nie tylko jednego kraju. Przez wiele lat piastował stanowisko profesora historii w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (wydział Uniwersytetu w Londynie) oraz miał gościnne wykłady w uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanford, Harwarda, w Adelajdzie oraz Narodowym Uniwersytecie Australii w Canberze.

Autor m.in. Orzeł biały, czerwone gwiazdy; Boże Igrzysko. Historia Polski; Europa; Od i Do; Powstanie ’44; Europa Walczy; Zaginione królestwa.

Jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. W latach 1997-2006 zajmował stanowisko Supernumerary Fellow w Wolfson Collage w Oksfordzie, obecnie jest członkiem honorowym St Antony Collage w Oksfordzie oraz profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Należy do Brytyjskiej Akademii od 1997, od 2011 roku także do Walijskiego Stowarzyszenia Uczonych. Otrzymał z rąk Prezydenta RP Order Orła Białego, a w Wielkiej Brytanii Order św. Michała i św. Jerzego „za zasługi dla historii”. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Polsce, jak również honorowy obywatel pięciu miast. Jest dożywotnim członkiem Clare Hall i Peterhouse Cambridge. Mieszka w Oksfordzie i Krakowie z żoną Marią. Ma dwóch dorosłych synów, Daniela i Christiana.