30.11 Stacja Literatura w Gdańsku

Termin: 30.11.2018, godz. 17.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej
Wstęp wolny

Zapraszamy do udziału w Stacji Literatura po godzinach. Gośćmi spotkań są m.in.: Jerzy Jarniewicz, Karol Maliszewski i Sylwia Chutnik. Wydarzenie towarzyszy finałowi projektu Biblioteka z poezją organizowanego w ramach ministerialnego programu Partnerstwo dla książki.

Stacja Literatura po godzinach to wydarzenie prezentujące książki i autorów 23. edycji najstarszego polskiego festiwalu literackiego. Towarzyszy także finałowi projektu Biblioteka z poezją, który jest przygotowany z myślą o bibliotekarzach aktywnie realizujących inicjatywy propagujące czytelnictwo w bibliotekach publicznych w całej Polsce.

✍️ Stacja Literatura po godzinach rozpocznie się o godz. 17:00 spotkaniem dla dzieci z rodzicami, podczas którego Joanna Mueller zaprezentuje Piratów dobrej roboty. Teksty zgromadzone w tomie, określane jako „wierszowiązałki”, mają ułatwiać nawiązywanie więzi między czytelnikami. W przygodach dobrych piratów oraz portretach innych stworów (m.in. bojaków, Wieloryba-Niedoryba, tacierzyńskiego konika morskiego, wielodzietnej manatki czy wścibskiego wychuchola) świetnie odnajdą się zarówno dorośli, jak i młodsi odbiorcy.

✍️ O godz. 18:00 Jerzy Jarniewicz z Karolem Maliszewskim czytać będą utwory z antologii 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego. Antologia to swoisty „krótki kurs poezji anglojęzycznej ostatnich dziesięcioleci” obejmujący twórczość blisko czterdziestu autorów, w tym m.in. takich poetów jak: Simon Armitage, James Fenton, Lavinia Greenlaw, Seamus Heaney, Jackie Kay, Philip Larkin, Malcolm Lowry, Hugh MacDiarmid, Paula Meehan, Nuala Ni Dhomhnaill.

✍️ O godz. 19:00 poznamy książkę Rae Armantrou, jednej z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych poetek amerykańskich. Ciemna materia nominowana została do National Book Award. Twórczość autorki przybliży jej tłumacz Kacper Bartczak.

✍️ Gościem finałowego spotkania o godz. 20:00 będzie syn lidera Republiki – Bruno Ciechowski. Sylwia Chutnik poprowadzi z nim rozmowę o książce Obcy astronom z piosenkami i rękopisami Grzegorza Ciechowskiego. Temu i pozostałym wydarzeniom towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu Rafała Skoniecznego z zespołu RARA. Na kiermaszu będzie można kupić książki Biura Literackiego w specjalnych cenach.

Na wszystkie te wydarzenia wstęp wolny.

Stacja Literatura w Gdańsku, 30.11 godz. 17.00 – 21.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Spotkania autorskie z: Joanną Mueller, Jerzym Jarniewiczem, Karolem Maliszewskim, Kacprem Bartczakiem, Sylwią Chutnik, Brunonem Ciechowskim.
Oprawa muzyczna: Rafał Skonieczny z zespołu RARA

Organizator: Biuro Literackie,
Partner: Instytut Kultury Miejskiej, www.ikm.gda.pl