31.08 Czeska zmiana warty w Mieście Słowa

Termin: 31.08.2018, godz. 17.00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Wstęp wolny

Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech. PETRA HULOVA – autorka powieści „Macocha”, JULIA RÓŻEWICZ – nominowana do GDYNI 2018 za „Macochy” przekład (również jej wydawczyni), AGATA WRÓBEL – nominowana do GDYNI 2018 za przekład „W ciemność”, czeskiej pisarki Anny Bolavy.

Prowadzi naczelny czechofil Rzeczpospolitej ALEKSANDER KACZOROWSKI.

Kiedyś Hrabal, Pavel, Skvorecky, Sabach dziś przede wszystkim Bolava, Hulova, Procházková, Soukupová. Natomiast niezmiennie czeska proza pozostaje w centrum naszych czytelniczych zainteresowań i przyzwyczajeń. Słowem o tym, co się zmienia i o tym, co pozostaje takie samo rozmawiać będą ludzie najlepiej poinformowani: autorka, tłumaczki, wydawczyni i naczelny czechofil Rzeczpospolitej.

O dyskutujących:
?Petra Hůlová, czeska autorka powieści przetłumaczonych na ponad 10 języków, czterech sztuk teatralnych, scenarzystka. Laureatka wielu europejskich nagród literackich. Sztukę „Buňka Číslo” zaliczono do pięciu najlepszych europejskich sztuk politycznych berlińskiego Stueckemarktu 2017.

?Julia Różewicz, tłumaczka książek współczesnych autorów czeskich, takich jak Petr Šaabach, Jan Balabacn, Petra Šoukupovac, Petra Hullovac, Katera ina Tuca kovac, Emil Hakl, Iva Prochaczkovac, Roman Cíleclek czy Pavel Šarut. Od 2010 prowadzi wydawnictwo Afera specjalizujące się w najnowszej literaturze czeskiej, w ramach którego przedstawiła polskim czytelnikom wielu dotąd niepublikowanych autorów.

?Agata Wróbel, polonistka i bohemistka. Aktualnie mieszka w Krakowie. Czechofilia jest jedną z nielicznych perwersji, do których przyznaje się otwarcie.

?Aleksander Kaczorowski, eseista i tłumacz literatury czeskiej, redaktor naczelny wydawanego w Pradze kwartalnika „Aspen Review Central Europe”. Autor m.in. biografii Oty Pavla Ota Pavel. Pod powierzchnią (2018), Bohumila Hrabala Hrabal. Słodka apokalipsa (2016) oraz Václava Havla Havel. Zemsta bezsilnych (2014). W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy.

Dyskusja „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech” odbędzie się w ramach festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie Literackiej GDYNIA 2018.

Info:
www.nagrodaliterackagdynia.pl
www.facebook.com/nagroda.literacka.gdynia