Termin: 7.02.2023, godz. 18.00
Miejsce: Sopoteka

Spotkanie autorskie z Januszem Limonem wokół jego najnowszej książki „Powinności istnienia”.

Podczas spotkania będzie można zapoznać się z fragmentami książki, które przeczyta Paweł Wawrzecki, a rozmowę z autorem poprowadzi Alina Kietrys.

„Powinności istnienia” to zbiór spostrzeżeń autora z różnych okresów życia, prowadzących go do próby zrozumienia zawiłości istnienia oraz poszukiwań poetyki w procesie przemijania. Janusz Limon, z zawodu genetyk kliniczny, z zamiłowania humanista – łączy świat medycyny ze światem sztuki w rozważaniach na temat powinności istnienia. 816 myśli, wspomnień, fragmentów układa się w autobiograficzną opowieść o zgodzie i niezgodzie na przemijanie.

Janusz Limon – lekarz genetyk kliniczny. Urodził się 8 listopada 1946 roku w Nowym Stawie (dawny Neuteich) koło Malborka. Prawie całe dzieciństwo i młodość spędził w Sopocie, a od wielu lat mieszka w dzielnicy Gdańska – Strzyży. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, z którą związał całe swoje życie zawodowe. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i czynny Polskiej Akademii Umiejętności. Od kilkudziesięciu lat kieruje Katedrą i Zakładem Biologii i Genetyki oraz pracuje w Poradni Genetycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku. Praca naukowa jest jego pasją. Interesuje się historią i wolny czas, rzadko pojawiający się w jego życiu, poświęca poszukiwaniu dzieł sztuki, na których znajdują się osoby z chorobami genetycznymi. W roku 2015 opublikował książkę Przestrzenie i zaułki, w 2017 Pasma i smugi.