7.06 Spotkanie z Mają Lunde autorką bestsellerowej „Historii pszczół”

Termin: 7.06.2018, godz. 18.00
Miejsce: Biblioteka Manhattan
Wstęp wolny
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kręglewska.

Pretekstem do spotkania będzie polska premiera drugiej powieści autorki pt. „Błękit”

Zachodnia Norwegia, rok 2017. Siedemdziesięcioletnia Signe przybywa w rodzinne strony. Powracają bolesne wspomnienia o Magnusie, niespełnionej miłości, straconym dziecku… Nie ma już śladu po wzgórzach, rzece Breio i wodospadach Dwie Siostry, o których przetrwanie walczyła jako nastolatka. Dziką naturę okiełznano i wykorzystano do napędzania elektrowni wodnej. Pozostał tylko lodowiec. Ale i jego zwolennicy postępu postanowili przekuć w kostki lodu do drinków. Signe przyjeżdża, by podjąć z nimi ostatnią, nierówną walkę. Jej orężem jest Błękit – jacht, który otrzymała od ojca na osiemnaste urodziny…

Południe Francji, rok 2041. Panująca w Europie susza prowadzi do wojen i wyniszcza kontynent. Kolejne połacie lądu trawi pożar. David ucieka w ostatniej chwili, wraz z jedenastoletnią córką Lou. Lecz nawet obóz dla uchodźców nie jest już bezpieczną przystanią. Przemierzając wyludnioną okolicę, David i Lou w jednym z opuszczonych domów postanawiają zaczekać na koniec lub cud. Odnaleziona w ogrodzie żaglówka ma być ich arką, gdy w końcu spadnie deszcz…

„Błękit” to drugi tom cyklu powieściowego, rozpoczętego bestsellerową „Historią pszczół”, którego głównym tematem są zmiany klimatu i degradacja środowiska naturalnego. Zbudowana z dwóch równolegle prowadzonych i łączących się w zaskakujący sposób wątków powieść potwierdza pisarski kunszt Mai Lunde. Norweżka, jak nikt inny potrafi zgłębić meandry ludzkiej psychiki. Jednocześnie przekazuje nam, głuchym na wołanie dzikiej przyrody czytelnikom, przerażające ostrzeżenie – jeśli nie zaczniemy szanować otaczającej nas natury, zginiemy razem z nią.

Jej pierwsza powieść podbiła świat. Z Błękitem Maja Lunde zrobi to ponownie. – „Dagens Næringsliv”
Nowa książka Mai Lunde to świetna wiadomość – dla natury i literatury. – „Dagbladet”

Maja Lunde (ur. 1975) – norweska pisarka i autorka scenariuszy telewizyjnych, m.in. do serialu obyczajowego, komediowego i programów dla dzieci. Pisze nie tylko książki dla dorosłych, ale także historie dla dzieci i młodzieży.

„Historia pszczół” – Bestsellerowa norweska powieść, rozchwytywana przez wydawców jeszcze przed premierą. Prawa do książki sprzedano dotychczas do 15 krajów! Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły. Ich dzieje poznajemy od skromnych początków pierwszych hodowli w końcu XIX wieku (Anglia, 1857), poprzez współczesne rolnictwo (Ohio, Stany Zjednoczone, 2007), aż po przerażającą futurystyczną wizję świata bez pszczół (Chiny, 2098). „Historia pszczół” to poruszająca, do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Jednocześnie to mocny głos w dyskusji na temat bardzo realnego zagrożenia cywilizacyjnego, jakim jest wyginięcie pszczół.

źródło: materiały promocyjne Wydawnictwa Literackiego

Tagi