WOKÓŁ KOMIKSU / WARSZTATY (dla dorosłych i młodzieży 14+)
27.07, 11.00-14.00, Długi Targ 39/40 (Instytut Kultury Miejskiej), Gdańsk, sala 209
Podstawy tworzenia komiksu
Prowadzący: Daniel Odija i Wojciech Stefaniec
Bilety: https://bilety.teatrszekspirowski.pl/…/nienumerowane…

Odrobina teorii, dużo praktyki! Na warsztatach będzie można poznać elementy historii komiksu i najciekawsze współczesne trendy europejskie. A także nauczyć się podstaw tworzenia autorskich etiud komiksowych. Od techniki rysowania tuszem, przez sposób zapisywania dymków, aż do szerszej kompozycji planszy i rozkładówki. Każdy uczestnik spróbuje samodzielnie stworzyć pracę, nawiązującą do motta Festiwalu Szekspirowskiego: „Między niebem a sceną. Po burzy?”. Pamiętając jednak, że komiks to nie tylko rysunek – na zajęciach przedstawione zostaną także podstawy technik opowiadania historii, budowania napięcia i punktów zwrotnych i konstruowania bohatera.

WOKÓŁ KOMIKSU / SPOTKANIE
31.07, 12.00-13.00, Teatr w Oknie
Spotkanie z Johnem Stanisci
Warsztaty w języku angielskim, bez tłumaczenia na język polski
Bilety: https://bilety.teatrszekspirowski.pl/…/nienumerowane…

Spotkanie z Johnem Stanisci to szansa, by nie tylko posłuchać o realiach pracy artysty, rysownika, niezależnego twórcy, ale także dowiedzieć się, jak wygląda praca dla takich gigantów sektora komiksowego, jak Marvel czy DC Comics. Poznać od środka sytuację na światowym rynku pracy. Dowiedzieć się, jakie okazje sprzyjają, aby się rozwijać, a także z jakimi wyzwaniami trzeba się czasem mierzyć. To jedyna okazja, aby posłuchać o indywidualnych doświadczeniach kogoś, kto spędził w tym sektorze całe swoje zawodowe życie.
Dodatkowo – jeśli ktoś podejmuje już własne próby twórcze, na spotkanie może przynieść własne portfolio i skonsultować je z gościem (posłuchać rad, sugestii, zadać konkretne pytania dotyczące własnych zainteresowań i planów).

WOKÓŁ KOMIKSU / WYKŁAD POPULARNONAUKOWY
1.08, 15.00-16.30, Biblioteka profesora Jerzego Limona, Gdański Teatr Szekspirowski / wstęp wolny„Być albo nie być” – monolog Hamleta w komiksie na przestrzeni kultur i lat
Prelegentka: Anna Wołosz-Sosnowska

Szekspir i komiks?! Tak! Szekspir był obecny w komiksie już w latach 50. XX wieku, a może nawet wcześniej. Wykład ma za zadanie prześledzenie, jak zmieniały się komiksy oraz podejście artystów komiksowych pochodzących z różnych krajów do adaptacji sztuk Szekspira na przestrzeni lat. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na najbardziej znany monolog Hamleta: „Być albo nie być”. Spotkanie skierowane jest nie tylko do wszystkich zainteresowanych komiksem, Szekspirem, ale także do tych, którzy dopiero chcą poznać to zjawisko i dowiedzieć się, jak czytać komiksy.

Inspiracją dla wydarzeń w ramach cyklu „Wokół komiksu” jest plakat 26. Festiwalu Szekspirowskiego, zaprojektowany przez Johna Stanisci, amerykańskiego artystę, aktora i dramaturga, twórcę komiksów związanego m.in. z wydawnictwem Marvel, ilustratora kultowych komiksów, w tym tych o Batmanie i Spidermanie czy Wonder Woman, autora powieści graficznych, znajdujących się na liście bestsellerów The New York Times. John Stanisci zasiada w jury 26. Festiwalu Szekspirowskiego.