Jak „Wesele”, to wesele! Narodowe Czytanie 2017 w Bytowie

Wrześniową tradycją stała się już coroczna akcja Narodowego Czytania, podczas której pod patronatem Prezydenta RP w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone wspólnej lekturze wybranego arcydzieła literatury polskiej.

Tak, jak dla Wyspiańskiego inspiracją do napisania „Wesela” były zaślubiny poety, Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, tak dla nas impulsem do weselnego biesiadowania było Narodowe Czytanie! 2 września 2017 roku Dziedziniec Zamku Krzyżackiego na potrzeby inscenizacji zmienił się w podkrakowskie Bronowice. W wyjątkowej scenerii zamkowych murów, pośród duchów historii, pochyliliśmy się nad tym genialnym dramatem, w którym przeplata się różnorodność bohaterów, symboli i nawoływań patriotycznych. Punktualnie o godzinie 16 do suto zastawionego biesiadnego, symbolicznego stołu zasiedli wszyscy weselni goście. Na stole sąsiadowały ze sobą gliniane misy i porcelanowa waza – symbolika łącząca dwór ze wsią. Wokoło zebranych z pożniwnych bel słomy wysnuły się chochoły, a wspaniały i jasny kolor słoneczników wyrażał optymizm, pozytywne myślenie i radość zebranych. To było wesele nie na kilka osób, ani nawet na kilkadziesiąt. Ponad 150 osób… tylu mieszkańców i turystów wzięło udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez pracowników Biblioteki Miejskiej w Bytowie pod kierunkiem Bożeny Mazur, dyrektor bytowskiej książnicy.

Bez wątpienia była to największa i najpiękniejsza impreza w regionie. „Wesele” Wyspiańskiego na Dziedzińcu Zamku Krzyżackiego zrobiło furorę, radowali się wszyscy – dzieci, młodzież i dorośli. Narodowe Czytanie w Bytowie tak jak bohaterów „Wesela” charakteryzowała wielobarwność, wielokulturowość, wielopoglądowość. Akt I nieśmiertelnego tekstu młodopolskiego Mistrza czytali mieszkańcy, przedstawiciele życia kulturalnego, obywatelskiego i politycznego oraz zaproszeni goście, słowem cały naród czytał Wyspiańskiego. 

 

Obsada bytowskiego „Wesela”:

Gospodarz – Jacek Czapiewski

Pan Młody – Jacek Prądziński

Panna Młoda – Teresa Łaszcz

Ojciec – Leszek Waszkiewicz

Dziad – Jaromir Szroeder

Jasiek – Katarzyna Laska, Michalina Malek

Kasper – Adam Landowski

Poeta – Marcin Pacyno

Dziennikarz – Andrzej Waszkiewicz

Ksiądz – ks. Krzysztof Piątkiewicz

Maryna – Grażyna Kikcio

Zosia – Katarzyna Gawin

Radczyni – Małgorzata Kopowska

Haneczka – Olga Major

Czepiec – Aleksander Kikcio

Klimina – Helena Hryndzio

Żyd – Tomasz Siemiński

Rachel – Sabina Waszkiewicz

Pauzy między fragmentami prezentowanego dzieła wypełniła muzyka ludowa, przyśpiewki weselne oraz wspólne tańce wszystkich weselnych gości.

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy. Do 15 lutego 2017 roku każdy mógł zagłosować na ulubioną lekturę poprzez ankiety zamieszczone na stronie www.prezydent.pl oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościach. Można było wybierać spośród czterech utworów: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Wygrał utwór, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich czytających, którzy zechcieli przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Miejskiemu w Bytowie oraz Starostwu Powiatowemu w Bytowie. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia zaprzyjaźnionych instytucji. Dziękujemy Grażynie Kikcio, kierowniczce Filii nr 1 Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Marianowi Gospodarkowi, dyrektorowi Bytowskiego Centrum Kultury, Tomaszowi Siemińskiemu, dyrektorowi Muzeum Zachodniokaszubskiego oraz Kaszubskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Bytów”.

Kto nie był, ma czego żałować! 

Za i więęcej – w tym zdjęcia: http://bibliotekabytow.pl/newsy/7/id/751