Nominowani do NLG – kategoria esej

Kapituła nie miała łatwego orzecha do zgryzienia, ale udało się spośród 400 pozycji wyłonić 20 nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia w kategoriach: esej, proza, poezja i przekład na język polski. Poniżej prezentujemy nominowanych w kategorii esej.

Andrzej Kotliński, „Tańce polskie. Suita historycznoliteracka”, Wydawnictwo Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Olsztyn
Andrzej Kotliński jest historykiem literatury i eseistą. Znawcą literatury XIX i XX wieku, szczególnie Juliusza Słowackiego.“Tańce polskie. Suita historycznoliteracka” jest zbiorem szesnastu studiów i szkiców.

Stanisław Łubieński, „Dwanaście srok za ogon”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
Stanisław Łubieński z wykształcenia jest ukrainistą i kulturoznawcą. Za książkę “Dwanaście srok za ogon” został nominowany do Paszportu Polityki 2016. Zainteresowanie autora ornitologią rozpoczęło się już w dzieciństwie, kiedy samodzielnie podglądał ptaki. Później przyszedł czas na poważniejsze obserwacje, by ostatecznie ornitologia stała się źródłem inspiracji do pisania o sztuce, literaturze i filmie.

Łukasz Musiał, „O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora”, Wydawnictwo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Profesor dr hab. Łukasz Musiał pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem m.in. książek o twórczości Ernsta Jüngera i Franza Kafki, a także tłumaczem literatury pięknej i naukowej, krytykiem literackim oraz autorem nowel i opowiadań. Esej jest poświęcony siedmiu filozofom, którzy w pięciu rozważaniach poruszają temat doświadczenia bólu.

Monika Muskała, „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”, Fundacja Korporacja Ha!art, Kraków
Monika Muskała to tłumaczka literatury niemieckojęzycznej i dramatopisarka. Jej “Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”, jest książką o odkłamywaniu historii. Znalazły się w niej rozmowy z Elfriede Jelinek, Gerhardem Rothem, Peterem Turrinim i Ulrichem Seidlem, a także rozmowy o Thomasie Bernhardzie i Wernerze Schwabie. Ci austriaccy twórcy po wielu latach uśpienia, rozliczyli się z przeszłością.

Krzysztof Siwczyk, „Koło miejsca/Elementarz”, Muzeum w Gliwicach
Krzysztof Siwczyk jest poetą i eseistą. Autorem trzynastu tomów wierszy oraz książek krytyczno-literackich i eseistycznych. Znany jest również z dużego ekranu. Zagrał w filmach: “Wojaczek” i “Wydalony”. “Koło miejsca/Elementarz”, to kolejna pozycja poświęcona Gliwicom i nostalgii za przeszłością.

 

Materiał nadesłany