Pełny program festiwalu

27.12
Literatura / Gdańsk / Biblioteka Manhattan, Aleja Grunwaldzka 82 (GCH Manhattan) / godz. 17:00 / wstęp wolny
Spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej (Antonim Pawlakiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim)

28.12
Literatura / Gdańsk / Ratusz Staromiejski / godz. 18.00 / wstęp wolny / streaming (NCKMJO)
Dzień Literatury: promocja książki pt.” Polski Punk”

Spotkanie z Anną Dąbrowską-Lyons, autorką książki  „POLSKI PUNK 1978-1984”    
Prowadzenie: Jarek Janiszewski

Od wydawcy:
Jedna z najlepszych w naszym kraju książek dokładnie ukazujących polski PUNK. Stworzona przez osobę, która od początku była częścią tego ruchu, uczestniczyła i tworzyła go, uznając za część życia, nie mody. Sztuka, sytuacjonizm, anarchia, kontestacja zastanej rzeczywistości to wszystko miało wpływ na kontrkulturę punk.

Bycie wewnątrz tego ruchu umożliwiło jej fotografowanie warszawskiej załogi na co dzień, nie tylko w trakcie koncertów czy na ulicy.

Drugie wydanie albumu przygotowane zostało w nowej oprawie graficznej oraz uzupełnione: obok bogatego kalendarium obejmującego lata 1978-84 w nowym wydaniu znajdziemy wywiady Ady i wspomnienia z osobami, które przeniosły punkowe idee na polski grunt, są to m.in. Robert Maksymilian Brylewski [Afa], Tomasz Kożuchowski [Gogo Szulc], Maciej Góralski [Magura], Krzysztof Grabowski, Paweł Rozwadowski [Kelner], Krzysztof Chojnacki [Zygzak].

Autorka rozszerzyła również stronę graficzną albumu, w którym znajduje się 250 zdjęć siedmiu fotografów: Ady  Lyons, Roberta Sobocińskiego, Iliko Kuruliszwili, Joli i Krzysztofa Pawela, Andrzeja Zuzaka oraz Michała Wasążnika. Ponadto w książce znajdują się oryginalne grafiki z tamtych czasów: przedruki faniznów i ulotek.

Manufaktura Legenda & ZIMA Records

Ada Lyons
Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego w Warszawie i Central Saint Martins School of Art w Londynie. Autorka albumu „Polski Punk 1978–83”, który wydała własnym sumptem w 1999 roku. Jedna z redaktorów gazetki punkowej „Szmata” i kreatorka gazetki „Radio Złote Kłosy”, którą powieliła na ksero w szkole fotograficznej… Urodziła się i wychowywała w Warszawie, uczestniczyła w pierwszych punkowych imprezach w  studenckim klubie Remont i w domu kultury Anin. Pierwszą wystawę swoich fotografii miała w 1983 roku w prestiżowej galerii Desa przy Nowym Świecie w Warszawie. Kolejne wystawy odbyły się w 1984 roku w Galerii Ireny Jarosińskiej w Warszawie, a rok później w Galerii Za Żelazną Bramą. Za granicą prace Ady pokazywane były m.in. w Londynie, Berlinie, Budapeszcie, Pradze, Bratysławie, Birmingham.