Ogłoszenie wyników XIII edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”

XIII edycja Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” przeszła już do historii. 14 listopada poznaliśmy laureatów, którzy odebrali nagrody z rąk fundatorów – Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta i Starosty Wejherowskiego Gabrieli Lisius. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej, w której Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie – Tomasz Fopke, przy akompaniamencie Aleksandry Janus, zaśpiewał piosenkę o Wejherowie pt. „Gdzie tak pięknie szumią drzewa”, która powstała ze wspólnej inicjatywy konkursowej biblioteki i wejherowskiego muzeum. Słowa piosenki napisał Wejherowianin Henryk Połchowski, muzykę – Izabela Bliźniewska z Borowa.

Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 55 prac. Przyświecało im motto zaczerpnięte z eseju Alberta Camus „Aby wypełnić ludzkie serce, wystarczy walka prowadząca ku szczytom”.  Fragmenty nagrodzonych utworów, przed ogłoszeniem wyników w każde kategorii, prezentowali przedstawiciele bibliotecznej grupy teatralnej „Errata” : Aleksandra Ucińska-Makowska, Katarzyna Ciesiołkiewicz i Mateusz Odowski.

Wyniki konkursu :

Kategoria A
I miejsce – Niebo – Paulina Melcer z Wejherowa – Nagroda rzeczowa
II miejsce – KingEdgar – Adam Terlikowski z Jantaru– Nagroda rzeczowa
III miejsce – Skrzypce – Oliwa Lejman z Wejherowa – Nagroda rzeczowa

Kategoria B
Poezja
I miejsce – Fyzys– Piotr Nowak z Gdańska– 1200 zł
II miejsce – Polny Kamyk – Magdalena Kubiak z Wicka – 750 zł
III miejsce – Jaywalker – Przemysław Krajewski z Gdańska – 550 zł

Proza
I miejsce – Hektores – Sebastian Imielski z Rumi – 1200 zł
II miejsce – Czterolistna – Krzysztof Szkurłatowski z Wejherowa – 750 zł

II miejsce – Rotmistrz – Sebastian Cieślikowski z Redy – 550 zł

 

Nagrody rzeczowe w kategorii młodzieżowej laureatom wręczyła Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski. Dziękowała młodym twórcom za liczny udział w konkursie i chęć dzielenia się z innymi swoją wrażliwością. Nagrody pieniężne i dyplomy wręczył laureatom prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który pogratulował wszystkim nagrodzonym w konkursie. Podziękował także uczestnikom konkursu za nadesłane prace i podkreślił, że jest dumny zarówno z twórców, którzy realizują swoje pasje literackie poprzez udział w Wejherowskim Konkursie Literackim „Powiew Weny”, jak i osób, które angażują się w działalność jury i poświęcają swój czas na ocenę prac literackich mieszkańców naszego regionu.

Oceny prac konkursowych dokonało jury w składzie: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek (przewodnicząca) oraz Daniel OdijaPiotr SchmandtMichał Jeliński. Sekretarzem konkursu był Krzysztof PowałkaPodsumowania konkursu, z perspektywy jurora, dokonał Daniel Odija w swoim wystąpieniu. Znajdzie się ono także w publikacji pokonkursowej, która, tradycyjnie, pojawi się na początku przyszłego roku.

Relacja wideo TTM tutaj

Za: https://www.biblioteka.wejherowo.pl/artykuly-relacje-z-wydarzen/2886-ogloszenie-wynikow-xiii-edycji-wejherowskiego-konkursu-literackiego-powiew-weny