Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, jest już najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W zeszłym roku do grona laureatów dołączyli: Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Laureatem Pomorskiej. Książki Roku został Mikołaj Trzaska za książkę „Wrzeszcz!”. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał Paweł Huelle, natomiast siostrzaną – Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowana została Ida Czaja.

Wraz z nowym rokiem ogłoszona została V edycja Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku po raz piąty zaprosiły wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłoszenia kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2021.

W tym roku Biuro Nagrody odnotowało rekordową liczbę zgłoszeń książek wydanych w 2021 roku. Zostały nadesłane nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Wśród zgłoszonych do nagrody książek znalazł się cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści była również literatura dziecięca, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021:

Po weryfikacji zgodności z regulaminem konkursowym na liście książek, które ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku 2021 znalazło się 170 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyło aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmind Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski na posiedzeniu w dniu 21 września 2022 ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

Stefan Chwin – ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ. SAMOBÓJSTWO AKTRUISTYCZNE W KULTURZE POLSKIEJ XIX WIEKU, Tytuł 2021

Zbigniew Joachimiak – CÓRKA / DAUGHTER, Fundacja Światło Literatury 2021

Monika Milewska – ŚLEPA KUCHNIA. JEDZENIE I IDEOLOGIA W PRL, PIW 2021

Krystyna Lars – ŚWIATŁO W ZATOCE. WIERSZE GDAŃSKIE, Tytuł 2021

Bożena Ptak – LĘKI NIEOSWOJONE, SPP 2021

Pomorska Książka Roku:

Joanna Breza – MOJA WRÓBLEWSKIEGO, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021

Anna Kriegseisen – KOLORY GDAŃSKA: KOMPOZYCJE BARWNE FASAD OD XVI DO KOŃCA XVIII WIEKU, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021

Jaśmina Korczak-Siedlecka – PRZEMOC I HONOR W ŻYCIU SPOŁECZNYM WSI NA MIERZEI WIŚLANEJ W XVI–XVII WIEKU, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021.

Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski – NOWY PORT, Muzeum Gdańska 2021

Tymon Tymański – SCLAVUS, Części Proste 2021

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości i dwudziestolecia powołania samorządu wojewódzkiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

Literacka Książka Roku – oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny

Pomorska Książka Roku – oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe

Całokształt pracy literackiej – oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Jury nagrody:

1. prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – Przewodniczący Jury – literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN.
2. prof. dr hab. Edmund Kizik – historyk specjalizujący się w historii kultury nowożytnej Polski i regionu nadbałtyckiego.
3. Elżbieta Pękała – redaktor, organizator i promotor czytelnictwa,
4. dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. nadzw. UG – adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, autorka i współredaktorka książek naukowych,
5. Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury UMWP, poeta, pisarz, dramaturg, radiowiec

10 października 2022 o godz. 17.00 w Teatrze Wybrzeże, scena Malarnia odbędzie się Wieczór Literacki – spotkanie z autorami wszystkich nominowanych książek. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. Wstęp wolny.

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” i siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” poznamy podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2021, która odbędzie się 21 października 2022 o godz. 18.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Na galę obowiązują zaproszenia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji o nagrodzie oraz wydarzeniach można przeczytać na stronie WiMBP www.wbpg.org.pl

Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich trzech kategoriach oraz Kaszubską Nagrodę literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.