X Afera Kryminalna

Kolejna dziesiąta już odsłona Festiwalu Literatury Kryminalnej, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku rozpocznie się 29 października 2020. Tym razem, w związku z pandemią wydarzenie odbędzie się w formule online.

Cały festiwal potrwa przez cały listopad.

Takiej afery jeszcze nie było

Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który od 2011 roku organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wydarzenie odbędzie się w formie on line. – W tych covidowych czasach musieliśmy podjąć trudną decyzję i widząc, co się dzieje przenieśliśmy festiwal do internetu – mówi Marcin Dybuk, kierownik biura promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Ale format online nie znaczy, że program będzie uboższy niż zwykle. – Przygotowaliśmy rozmowy z mistrzami polskiego kryminału. Premiery planujemy w każdy poniedziałek i czwartek, przez cały miesiąc – dodaje.

Kryminalna śmietanka

Organizatorzy zaprosili do rozmów czołówkę polskich pisarzy kryminalnych. Pierwszym gościem będzie Mariusz Czubaj, z którym rozmawiać będzie Iwona Dębska. W kolejnych „odcinkach” posłuchać będzie można między innymi Magdy Stachuli, Olgi Rudnickiej czy Igora Brejdyganta. – W rozmowach postaramy się odpowiedzieć np. na pytania o to, skąd autorzy biorą pomysły na książki – dodaje Dybuk.

Wideo i podcasty

Pierwsza rozmowa już w czwartek 29 października 2020 r. Rozmowy będzie można obejrzeć na kanale YouTube Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Będą również dostępne podcasty na kanałach Chodzę do Biblioteki. Z kolei na stronie WiMBP będą dostępne teksty oraz zdjęcia. Będą także konkursy dla Czytelników. Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali dziesiątki książek z autografami. Konkursy zaczną się jeszcze przed pierwszą premierą. Dlatego już teraz warto śledzić Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz festiwalu Afery Kryminalnej.

Materiał nadesłany