W tym roku Festiwal będzie odbywał się pod hasłem „O rzeczach najważniejszych”. Gościć będziemy wybitne postacie świata literatury m.in.: K. Dybciaka, J. Ławskiego, Z. Chojnowskiego, P. Dakowicza, W. Kudybę, W. Kassa, M. Dzienia, K. Alichnowicza, aktorów: A. Seweryna, K. Gordona, M. Franaszka i muzyków (m.in. Trio Targanescu). W dniach 21-23 września, w ramach 9. Festiwalu Poezji zapraszamy na wystawy, koncerty, wieczory poetycko-muzyczne, spektakle teatralne i szereg spotkań autorskich i literackich związanych m.in. z postaciami A. Asnyka, J. Kasprowicza i M. Konopnickiej.
Oczywiście nie zabraknie stałych punktów festiwalu – rozstrzygnięcia 11. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego oraz 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego Wiersz+Obraz. Tegoroczny konkurs Wiersz+Obraz poświęcony jest Jubileuszowi 150-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a inspiracją do tworzenia prac plastycznych są wiersze wspomnianych już wybitnych poetów, członków „Sokoła”: A. Asnyka, M. Konopnickiej, J. Kasprowicza i K. Wojtyły. Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursach będą prezentowane podczas wydarzeń festiwalowych.
Patronat nad 9. Festiwalem Poezji objęli: Instytut Książki, TVP Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie.
Festiwal Poezji w Sopocie, od początku związany z czasopismem „Topos”, organizowany jest od 2001 r. w cyklu biennale. Jest wydarzeniem cyklicznym, artystycznym i literackim o charakterze ogólnopolskim. Na Festiwal składa się szereg otwartych spotkań, dyskusji, konkursów, koncertów, ukazujących inspirującą rolę poezji współczesnej w kulturze i życiu społecznym. Dzięki niekonwencjonalnym pomysłom na promocję literatury i kultury elitarnej Festiwal wprowadza współczesne wiersze w nowe przestrzenie i sposoby funkcjonowania. Do słowa dołączają obrazy i projekcje multimedialne, a muzyka oprócz tworzenia tła jawi się też jako bohaterka. Festiwal jest wynikiem współdziałania różnorodnych środowisk twórczych, a jego celem jest szeroko rozumiana promocja poezji i literatury, popularyzacja mody na czytanie – ponowne wykształcenie naturalnej potrzeby obcowania z wartościową literaturą.
Szczegółowy program Festiwalu już wkrótce!
za: tps-dworek.pl