26-27.10 Festiwal Książki Psychologicznej w Sopocie

Terminy: 26-27.10.2018, godz. 13.00

Miejsce: Sopot, ul. Kościuszki 14

Zapisy: https://www.swps.pl/sopot/aktualnosci/18365-i-festiwal-ksiazki-psychologicznej

Ludzkie słabości, ciemne i jasne strony natury, skomplikowane relacje i dynamika zjawisk społecznych. To tylko część tematów, które na czynniki pierwsze rozłożą uczestnicy pierwszej edycji Festiwalu Książki Psychologicznej. Podczas blisko 20 godzin warsztatów, spotkań i dyskusji reprezentacja wybitnych naukowców oraz publiczność zmierzy się z najbardziej intrygującymi zagadnieniami współczesnej psychologii, które mają niebagatelny wpływ na codzienne życie.

Festiwal Książki Psychologicznej to wydarzenie, jakich próżno szukać na kulturalnej, społecznej i naukowej mapie Polski. To pierwsza i jedyna taka impreza, która skupia najwybitniejszych przedstawicieli polskiej psychologii i prezentuje ich badawczy oraz wydawniczy dorobek, a zarazem funkcjonuje poza wąskim akademickim obiegiem otwierając się na publiczność niezaznajomioną z tematem. To wydarzenie angażujące najwyższej klasy profesjonalistów, skierowane zarówno do pasjonatów posiadających podstawową wiedzę psychologiczną, ale też do osób, które chcą dopiero poznać jej tajniki i dowiedzieć się, jak determinuje ich codzienność i wpływa na postrzeganie rzeczywistości. W trakcie wydarzenia będzie można kupić książki psychologiczne nie tylko autorów biorących udział w wydarzeniu.

Organizatorzy Festiwalu stawiają na najmocniejsze i najwyżej cenione nazwiska w tej dziedzinie oraz na najlepsze, często nagradzane tytuły. Profesorowie Wiesław Łukaszewski, Bogdan Wojciszke, Małgorzata Kossowska, Bolesław Niemierko czy Edward Nęcka to nazwiska o ugruntowanej pozycji i międzynarodowej renomie. Grono gości wydarzenia zasilą także utytułowani autorzy dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek oraz dr hab. Tomasz Grzyb. Moderatorem obu festiwalowych dni będzie Piotr Bucki, a gospodarzem części spotkań dziennikarz Marcin Rotkiewicz. Dzięki nim publiczności pozna tak złożone zagadnienia, jak tolerancja i źródła uprzedzeń w coraz bardziej spolaryzowanym społeczeństwie oraz posłuszeństwo i uległość wobec autorytetów. Wykładowcy i prowadzący warsztaty pokażą, jak w nauce i życiu codziennym, funkcjonują takie pojęcia i zjawiska, jak “siła woli”, mądrość, wiedza. Porozmawiają o zmorze dzisiejszych czasów, czyli depresji, a także o chorobie dwubiegunowej afektywnej i o tym, co wynika ze spotkania nauki z praktyką.

Ideą Festiwalu Książki Psychologicznej jest popularyzacja osiągnięć tej dziedziny. Motorem napędowym jest zaś pasja zdobywania wiedzy, odkrywania i promowania najlepszych wydawnictw psychologicznych oraz popularnonaukowych, które ukazują się na polskim i światowym rynku. Inicjatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa specjalizujące się w publikacjach psychologicznych. Współorganizatorem jest Uniwersytet SWPS. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób książki wybitnych psychologów tłumaczą mechanizmy rządzące współczesnym światem. I dowieść, że nauka, która zaczyna się w laboratoriach i gabinetach naukowców, cenna wiedza, pochodząca z badań, są podstawą rozumienia zachowań społecznych i postaw indywidualnych.

Harmonogram

piątek, 26 października 
13:00 – 15:00
Między grupami – kilka prawd o uprzedzeniach warsztat dr Nataszy Kossakowskiej-Berezeckiej i dr. hab. Tomasza Besty
15:00 – 17:00
„Siła woli” – samokontrola w świetle badań wykład dr hab. Romany Kadzikowskiej-Wrzosek (Uniwersytet SWPS Sopot)
17:00 – 19:00
„Trening poznawczy” – spotkanie nauki z praktyką Piotr Bucki rozmawia z prof. Edwardem Nęcką (UJ Kraków, PAN)
19:00 – 21:00
„Homo nie całkiem sapiens” rozmowa prof. Bogdana Wojciszke (Uniwersytet SWPS Sopot) z Marcinem Rotkiewiczem (Polityka)
sobota, 27 października 
11:00 – 13:00
Rodzina wobec choroby afektywnej dwubiegunowej wykład psychiatry Wojciecha Pączka (Uniwersytet SWPS Sopot)
12:00 – 14:00
Jak być tolerancyjnym w trudnych czasach? wykład prof. Małgorzaty Kossowskiej (UJ Kraków)
13:00 – 15:00
Ocenianie rozwoju ucznia „Jak pomagać (a nie szkodzić) uczniom ocenianiem szkolnym” wykład prof. Bolesława Niemierko
14:00 – 16:00
„Posłuszni do bólu” po polsku, o znaczeniu eksperymentu Milgrama wykład dr. hab. Tomasza Grzyba (Uniwersytet SWPS Sopot)
16:00 – 18:00
Czy toniemy w morzu niemądrości? Wykład prof. Wiesława Łukaszewskiego (UZ Zielona Góra)
18:00 – 20:00
Wiarygodność psychologii a jej społeczna użyteczność w czasach niepewności – dyskusja panelowa prowad. Marcin Rotkiewicz

Festiwal Książki Psychologicznej, 26-27 października, Sopot
Organizator: Wydawnictwo Smak Słowa
Współorganizator: Uniwersytet SWPS
Partnerzy: Biblioteka Sopocka i Sopot Centrum