10.11 NLG: Czym jest esej? – dyskusja Mrowcewicz / Nalewajk-Turecka

Termin: 10.11.2018, godz. 16.00
Miejsce: Biblioteka Z Pasją
Wstęp wolny

Dyskusja z udziałem laureata Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka za „Rękopis znaleziony na ścianie” Krzysztofa Mrowcewicza oraz specjalistki od polskiego eseju dr hab. Żanety Nalewajk-Tureckiej.

Spotkanie odbędzie się w ramach corocznych listopadowych spotkań z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia.

Rozmawiać będziemy z nagrodzonym Nagrodą Literacką Gdynia, Krzysztofem Mrowcewiczem, autorem “Rękopisu znalezionego na ścianie” i Żanetą Nalewajk-Turecką, ekspertką polskiego eseju. Gości zapytamy o to czym jest esej. Poszukamy definicji i porozmawiamy o historii tego efemerycznego gatunku. Przyjrzymy się książkom nominowanym i nagradzanym Nagrodą Gdynia w tej kategorii.

Dyskusją pokieruje Wojciech Szot (współautor bloga Kurzojady).

LAUREAT
Krzysztof Mrowcewicz „Rękopis znaleziony na ścianie”, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa

O autorze:
Krzysztof Mrowcewicz – profesor w Instytucie Badań Literackich PAN i warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie uczy literatury od Homera do Houellebecqa. Autor wielu książek i artykułów, poświęconych przede wszystkim epokom dawnym. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Małe folio“ (2012). Laureat nagrody „Literatury na Świecie” im. Andrzeja Siemka (2012). Miłośnik dziwnej manierystycznej poezji i nie mniej dziwnej prozy XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem szaleństw postmodernizmu). Wielbiciel Sępa-Szarzyńskiego, Johna Donne’a, Naborowskiego i Gombrowicza. Namiętny czytelnik Prousta, Rilkego, Borgesa, Calvino, Queneau i Pereca. Czytelnik literatury. Historyk literatury.

O książce:
Trzy eseje o smutku, poczuciu klęski i straty, ale także o cudownej mocy literatury, która porywa, pociesza, wspomaga. Opowieść o ruinach wielkich idei, o obłokach przesłaniających prawdę, o książce, która zabija, ogrodzie ze słów i cierpieniach wybranych. Co łączyło Jana Potockiego z Szecherezadą, najbogatszym synem Anglii – Williamem Beckfordem , Goyą i Piranesim? Jakie są związki między ars topiaria – sztuką strzyżenia drzew i krzewów, a sztuką składania wierszy? Czy mitów trzeba się bać i kogo dotknęła Czarna Muza? Co krzyczy Marsjasz Tycjana i czy Antenor zdradził? Książka o ciemności i świetle, o rozumie i szaleństwie, pokusie sprawiedliwości i zdradzie. Książka o książkach, czyli książka o życiu.

ROZMÓWCZYNI
Żaneta Nalewajk, dr hab., historyk literatury, edytorka, komparatystka. Współzałożycielka i redaktor naczelny (od 2005 roku) kwartalnika „Tekstualia”. Pracuje w Zakładzie Komparatystyki na Wydziale Polonistyki UW. Autorka monografii „W stronę perspektywizmu. Problematyka cielesności w prozie Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza” (Gdańsk 2010), „Leśmian międzynarodowy – relacje kontekstowe. Studia komparatystyczne” (Kraków 2015) oraz redaktorka kilku monografii zbiorowych. Jest laureatką kilku nagród krajowych i międzynarodowych za pracę naukową i redakcyjną.

PROWADZĄCY
Wojciech Szot, czytelnik, współautor bloga poświęconego krytyce literackiej, Kurzojady, redaktor, dziennikarz.