11.01 Spotkanie z Olgą Drendą, IKM

Nowy Rok nowe koLEKCJE – Tym razem naszym gościem będzie Olga Drenda – autorka bestsellerowej książki pt. „Duchologia Polska”.
11. stycznia 2018 g.18.00 – sień Instytutu Kultury Miejskiej, wstęp wolny;

Dlaczego w ramach koLEKCJI?

Książka „Duchologia Polska” opisuje przełom lat 80. i 90. i opowiada je przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Rzeczy, w których widać przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

Właśnie o fascynacji latami 80 i 90 i o kolekcjonowaniu rzeczy porozmawiamy z autorką książki. A rozmowę poprowadzi Kora Tea Kowalska.

Przed i po spotkaniu będzie można kupić książkę „Duchologia polska” Olga Drenda, wyd. Karakter.