29.07 Wielkie pytania: STEFAN CHWIN. Jak (nie) umierać za Polskę?

Termin: 29.07.2021, godz. 19.00
Miejsce: Big Book Cafe/ul. J. Dąbrowskiego 81/, FB

Wydarzenie na FB

Gościem rozmowy z cyklu WIELKIE PYTANIA będzie jeden z najważniejszych polskich prozaików STEFAN CHWIN. Jak (nie) umierać za Polskę?

Jak kochać swój kraj i rozumieć własną historię mądrze, z pożytkiem dla współczesności pytać będzie MICHAŁ NOGAŚ.

Zapis rozmowy będzie dostępny po jej zakończeniu na Facebooku i You Tube Big Book Cafe. Zapraszamy do zadawnia pytań w komentarzach.

MICHAŁ NOGAŚ porozmawia ze STEFANEM CHWINEM, autorem wielu znakomitych powieści osadzonych w polskiej historii, a także nowej książki ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ, poświęconej temu, jak w polskiej kulturze koncept samobójstwa altruistycznego został powiązany z chrześcijaństwem. Autor bada to zjawisko od momentu, gdy w literaturze narodziła się postać samobójcy altruistycznego, „patrona szańców”.

Porozmawiamy ze Stefanem Chwinem o tym, jaką rolę w naszej współczesnej opowieści o Polsce i rozumieniu patriotyzmu odgrywa figura „umierania za ojczyznę”, jakie modele patriotyzmu praktykujemy, o jakich marzymy, jakie najbardziej nam służą, a jakie są cynicznie wykorzystywane w polityce. Czy potrafimy kraj kochać mądrze, przytomnie, drobiazgowo i codziennie? Czy umiemy to robić tylko romantycznie, na śmierć i życie?
Pytania autorowi zada Michał Nogaś, a także Wy – goście spotkania i widzowie transmisji.

Zapraszamy Was do aktywnego kontaktu i udziału w tym niepowtarzalnym wieczorze. WIELKIE PYTANIA to seria rozmów Big Book Cafe, w której najważniejsi pisarze XXI wieku poszukują odpowiedzi na pytania najwyższe wartości, najtrudniejsze wyzwania etyczne, najpoważniejsze problemy, przed jakimi stajemy sami i w społeczności. Rozmowy z gośćmi prowadzą na zmianę Marta Perchuć-Burzyńska oraz Michał Nogaś, współautorzy koncepcji wszystkich spotkań. Wszystkie spotkania są transmitowane, można w nich też uczestniczyć na miejscu.

Cykl WIELKIE PYTANIA rozpoczęła rozmowa z AGATĄ TUSZYŃSKĄ zatytułowana NIE MA I NIE BĘDZIE, poświęcona utracie, żałobie, nieobecności i braku. Rozmowę tę przeprowadziła 26 czerwca 2021 r. Marta Perchuć-Burzyńska w ogrodzie Big Book Cafe. Zapis spotkania dostępny jest tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=uuIM0ECmQdg&t=63s
Spotkania odbywają się w Big Book Cafe raz w miesiącu.

Zapraszamy do śledzenia naszego newslettera: http://bigbookcafe.pl/newsletter/
Repertuar może też sprawdzić tu: http://bigbookcafe.pl/
Książki, o których rozmawiamy, zamów on-line u nas:
https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/
Kupując książki i prezenty literackie w Big Book Cafe, wspierasz działalność Fundacji „Kultura nie boli” i realizowane przez nas spotkania, organizujemy ich blisko 200 rocznie! Dziękujemy, że współtworzycie kulturę czytania!