5.04 Obowiązek piękna – spotkanie z Grzegorzem Borosem, Filia Gdańska WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo słowo/obraz terytoria zapraszają na spotkanie z Grzegorzem Borosem, pomysłodawcą i współautorem książki „Obowiązek piękna. Wzorniki i traktaty architektoniczne w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej” (bit.ly/ObowiazekPiekna).

Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia (czwartek) o 17:30 w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście).

Wstęp wolny.

GRZEGORZ BOROS
– ukończył architekturę wnętrz na ASP w Gdańsku. Niedługo po studiach zorganizował kampanię na rzecz ochrony zabytkowego zespołu architektoniczno-krajobrazowego przy Jaśkowej Dolinie, w wyniku której w roku 1979 wpisano go do rejestru zabytków województwa gdańskiego. W kolejnych latach był autorem bądź współautorem około 20 rekonstrukcji obiektów lub fragmentów założeń architektoniczno-krajobrazowych. Prowadził własną pracownię architektoniczno-plastyczną, która realizowała projekty m.in. we Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdańsku. W latach 1996–1998 zaprosił do współpracy grupę 36 autorów, przedstawicieli wielu rozmaitych specjalności, by stworzyć książkę Program ożywienia Śródmieścia Gdańska. W latach 2003–2012 pracował w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, gdzie zajmował się utrzymaniem pomników i obiektów pomnikowych na terenie Gdańska. Jest pomysłodawcą i współautorem książki Obowiązek piękna, zawierającej ilustracje z szesnasto- i siedemnastowiecznych wzorników architektonicznych, pochodzących z zapomnianego księgozbioru miejskiego starodruków PAN Biblioteki Gdańskiej.

O KSIĄŻCE:
Bogata kolekcja wzorników architektonicznych z XVI i XVII wieku należąca do PAN Biblioteki Gdańskiej jest jedną z najcenniejszych w Polsce – ze względu na rangę poszczególnych dzieł i jej kilkusetletnie związki z miastem, jego kulturą i życiem intelektualnym. Wzorniki stanowiły inspirację dla budowniczych Gdańska w złotym okresie jego rozwoju – ukazywały nie tylko detale architektoniczne i ich funkcjonalne zastosowanie, ale również porywające rozmachem wizji plany miast idealnych. Książka Obowiązek piękna ułatwia wędrówkę w poszukiwaniu tych idei i konkretnych realizacji w przestrzeni starego Gdańska oraz podsuwa inspirujące rozwiązania konserwatorom zabytków, architektom, inwestorom i budowniczym współczesnego miasta.