8-23.11 Jesienne spotkania z laureatami Literackiej Nagrody Gdyni 2016

SPOTKANIA Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2016

Gdyńska Biblioteka zaprasza na Jesienne Spotkania z tegorocznymi Laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA. Już 8 listopada czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nagrodzonym za esej „Droga 816” Michałem Książkiem. Dzień później – z Barbarą Klicką, uhonorowaną Kostką Literacką za tom poetycki „NICE”. Pod koniec listopada odwiedzą Gdynię również pozostali laureaci, czyli Maciej Płaza – zwycięzca w kategorii proza, autor „Skorunia”, oraz Anna Wasilewska, której nowe tłumaczenie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego zostało docenione przez jury. Od września książki laureatów są dostępne we wszystkich filiach gdyńskich bibliotek.

data: 7 i 8 listopada 2016 (wtorek, środa)

godzina: 18.00 | miejsce: Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3

wstęp: wolny

– Radość czytelnika to jeszcze nie wszystko. Dobry esej wystawia nas bowiem na szczególne doświadczenie. Oto tej radości doznajemy bardzo szybko, już na pierwszej, na jednej z pierwszych stron. I już czujemy się usatysfakcjonowani. I mielibyśmy chęć na tym poprzestać, zostać tu już na zawsze, napawać się talentami autorów i własną satysfakcją. To jednak tylko pozór. Dobry esej ma to do siebie, że nie pozwala nam tkwić w miejscu. Ze zniewalającą siłą pcha naprzód, każe przewracać strony, czytać dalej, dalej wędrować za rozpędzoną myślą – mówiła podczas Gali członkini Kapituły Małgorzata Łukasiewicz, uzasadniając werdykt jury w kategorii esej.

michal-ksiazek3_fot-b-kociumbas

Michał Książek nagrodzony za „Drogę 816” (Fundacja Sąsiedzi, Białystok) pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest leśnikiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka książka „Jakuck. Słownik miejsca” – nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA, a w 2014 roku debiutancki tom wierszy „Nauka o ptakach”, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” w kategorii debiut roku. Nagrodzona GDYNIĄ „Droga 816” otrzymała również Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazneckiego i była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Nagrody im. Beaty Pawlak.

michal-ksiazek1_fot-b-kociumbas

Tytułowa droga nr 816, zwana również „Nadbużanką”, biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Droga to niezwykła, za nią bowiem jest już tylko Bug, a za Bugiem – mityczny Wschód, Azja, step, który ciągnie się aż do wybrzeży Japonii… Asfaltowa, miejscami dziurawa, wąska droga 816 jest więc nie tylko drogą – jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia, „nasze” od „ich”, „tam” od „tu”, barbarzyństwo od cywilizacji… Efektem wędrówki tą drogą jest ta znakomita opowieść o Pograniczu, o splątaniu i nakładaniu się na siebie kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń…

 michal-ksiazek2_bielik-robson_lukasiewicz_fot-b-kociumbas

Barbara Klicka Kostkę Literacką otrzymała za tom poetycki zatytułowany „Nice” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), który w tym roku otrzymał również prestiżową Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za książkę roku. Jest poetką i animatorką kultury. Debiutowała w 2000 r. W 2012 r. wydała tom „same same”, który był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku 2012. Jej teksty tłumaczono m.in. na języki angielski i niemiecki. Współtworzyła płytę „Czarny war” zespołu Pochwalone. Redaktorka „Cwiszn” – żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce. Mieszka w Warszawie.

barbara-klicka3_fot-b-kociumbas

„Nice” Barbary Klickiej to intrygujący, choć niewielki objętościowo tom. Słowa pozbawiane są tu oswojonych znaczeń, „ty”, do którego zwraca się podmiot, pozostaje migotliwe i niedookreślone, a obrazy, które próbuje się naświetlić „świętym fleszem”, wymykają się światłu i powracają w mrok.

plakat

Laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznaliśmy 10 września podczas uroczystej Gali w Teatrze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

 

Program

JESIENNYCH SPOTKAŃ Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA

 

8.11 | wtorek

Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny

18.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii eseistyka Michałem Książkiem – prowadzi: Przemek Rydzewski

 

9.11 | środa

Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny

18.00 Spotkanie z Laureatką w kategorii poezja Barbarą Klicką – prowadzi: Ana Matusevic

 

22.11 | wtorek

Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny

18.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii proza Maciejem Płazą – prowadzi: Dagny Kurdwanowska

 

23.11 | środa

Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny

18.00 Spotkanie z Laureatką w kategorii przekład na język polski Anną Wasilewską – prowadzi: Tomasz Swoboda

Więcej informacji:

www.nagrodaliterackagdynia.pl

oraz

www.bibliotekagdynia.pl