Benefis Edmunda Szczesiaka

Foto: Zygmunt Pałasz

Wszystkie drogi prowadzą do Wejherowa. Benefis Edmunda Szczesiaka

Wszystkie kaszubskie drogi prowadzą do Wejherowa – duchowej i pisarskiej stolicy Kaszub. Potwierdzili to, licznie przybyli z najróżniejszych zakątków Kaszub, goście redaktora Edmunda Szczesiaka, który we wtorek 5. grudnia, w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, świętował 50-lecie pracy reporterskiej oraz promował swoją najnowszą książkę pt. „Drogą do nieba. Śladami Remusa. Mała odyseja kaszubska”. Książka ta, wydana przez Wydawnictwo Region przy współudziale wejherowskiego muzeum, to znakomity reportaż-rzeka, opowiadający o dziejach, uczestnikach oraz świadkach najstraszej kaszubskiej pielgrzymki z Kościerzyny do Wejherowa. Autor „meandrując” pielgrzymią drogą ze swadą opisuje fascynujące historie miejsc i ludzi.

Uroczystość, krótkim koncertem, rozpoczął Przemysław Bruhn – Kaszëbsczi Idol 2016. Następnie redaktor Szczesiak powitał przybyłych gości, wspominając współpracowników, kolegów i przyjaciół, z którymi zetknął się na swojej drodze. Więcej o pracy dziennikarza i reportera zebrani dowiedzieli się z rozmowy, jaką z Jubilatem przeprowadził Andrzej Busler. Osobom, które nie mogły przybyć na jubileusz, polecamy broszurę autorstwa A. Buslera „Reporter: zawód i pasja. 50 lat pracy twórczej Edmunda Szczesiaka”, wydaną przez wejherowskie muzeum.
Obie książki są do nabycia w siedzibie głównej naszego muzeum – Pałacu w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2 a.
Miłą niespodzianką było wręczenie Edmundowi Szczesiakowi Medalu im. Lecha Bądkowskiego przyznanego przez gdański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Podczas uroczystości świętowano również 75. urodziny Jubilata, które przypadają ósmego grudnia.
Koordynatorem wydarzenia z ramienia Muzeum był Roman Drzeżdżon.

Za: http://www.muzeum.wejherowo.pl/d/aktualnosci/promocje-ksiazek/wszystkie-drogi-prowadza-do-wejherowa-benefis-edmunda-szczesiaka/?cat=11