Zygmunt Miłoszewski w Chojnicach

W czwartek 23 listopada 2017 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Zygmunt Miłoszewski – powieściopisarz, publicysta oraz współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych promował swoją najnowszą książkę pt. „Jak zawsze”.

Licznie zebranych uczestników przywitał Przemysław Zientkowski z Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Rozmowę z pisarzem prowadził Marcin Szopiński – nauczyciel II LO im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach.
Zygmunt Miłoszewski podkreślił, że spotkanie w chojnickiej bibliotece odbywa się w ramach ruchu Kultura Niepodległa i nie pobiera za nie żadnego wynagrodzenia. „Jeżeli będę przynudzał, bądźcie dla mnie wyrozumiali, weźcie pod uwagę to, że przyjechałem tu za darmo” – żartował. Celem ruchu Kultura Niepodległa, jak mówił Miłoszewski, jest edukacja. Autor chciałby zaprosić wszystkich twórców kultury do rozmowy z nauczycielami, samorządowcami i jej animatorami. W związku z tym, zaprosił wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się 24 listopada o godz. 17.00 w chojnickim Pubie Piwnica. Autor zdradził, że w dyskusji będzie uczestniczyła również pewna znana aktorka.
W dalszej części spotkania Zygmunt Miłoszewski opowiadał o książce. Zapytany dlaczego nie jest ona kryminałem, odpowiedział, że kryminał nie nadaje się do opowiedzenia wszystkiego. „Książka nie jest kryminałem, ale jest w niej tajemnica, zagadka, Polska w tle, ironia i czarny humor” – stwierdził. Inspiracją do napisania „Jak zawsze” był związek rodziców autora. Książka opisuje parę, która ma możliwość cofnięcia się w czasie i przeżycia jeszcze raz swojej miłości. Autor zapytany, czy chciałby, tak jak bohaterowie, przenieść się do przeszłości, stwierdził – nie byłbym tym szczególnie zachwycony, ponieważ nie miałbym dzieci, które lubię, żony oraz napisanych książek. Jakby się tak nad tym zastanowić, to nie byłoby takie fantastyczne. „Jak zawsze” to również opowieść o narodzie, który dostaje szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. W swojej powieści Miłoszewski stworzył rzeczywistość alternatywną, w której umieścił kilka postaci historycznych, w tym męża stanu – Eugeniusza Kwiatkowskiego, ponieważ czytając jego biografię zauważył, że „jest on patriotą z jego bajki”. „Jak zawsze” to książka o pamięci, gdzie pamięć osobista splata się z pamięcią narodową. Opowiada ona o odczytywaniu siebie, jak również jest komentarzem dzisiejszej rzeczywistości politycznej. Na zakończenie, autor na pytanie czy powieść jest gotowym scenariuszem na film, odpowiedział, iż ma nadzieję, że tak i z tego powodu wysłał ją nawet Juliuszowi Machulskiemu.
Podczas spotkania można było zakupić książki dostarczone przez jednego z organizatorów – księgarnię Cooltura, które autor bardzo chętnie podpisywał.

Za + foto: http://bibliotekachojnice.pl/ksiazka-o-milosci-pamieci-i-polsce/

Tagi