Termin: 19.02.2024, godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
Obowiązują zapisy

Ludowa historia chłopek i nie tylko – to tytuł kolejnego spotkanie ze współczesną polską literaturą w cyklu Miasto Słowa. A w nim Joanna Kuciel-Frydryszak i Olga Gitkiewicz oraz dwie książki, które oddają należny głos cichym bohaterkom naszej zbiorowej, narodowej historii.

„Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak to bezsprzecznie jedna z najgłośniejszych książek 2023 roku. Trudno się dziwić, tak zwany zwrot ludowy w naszych głowach trwa, podobnie jak potrzeba na herstorie. Ale Chłopki to coś więcej. To dla wielu czytelniczek i czytelników książka terapeutyczna. Lustro, w którym odnajdujemy nie tylko własne rodzinne historie, ale też źródła traum, czy nawet wytłumaczenie naszej pochłopskiej codzienności.

Olga Gitkiewicz w „Ludowej historii kobiet” uzupełnia chłopską perspektywę o robotnice, nauczycielki, matki. Kobiety których historie zepchnięte były (i często ciągle są) do przypisów historii (rzekomo) powszechnej. Jej książka to raport z badań, które już teraz są fundamentem szeroko zakrojonego projektu historycznego, którego celem jest odzyskanie całych połaci naszej wspólnej przeszłości.
Te dwie książki wzajemnie się uzupełniają, ale też razem stanowią świetny punkt wyjścia do rozmowy o historii i przyszłych jej obliczach.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz.