1-14.04 Święto literatury dziecięcej w Gdańsku | Harasimowicz, Radzimierski, Holly Webb, Anna Dziewit-Meller

Miejsce: Empik Galeria Bałtycka
Wstęp wolny

Festiwal Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka to wydarzenie promujące najlepszą literaturę dziecięcą i ulubionych autorów małych pasjonatów czytania. W tym roku wielkie książkowe święto zawita do sześciu polskich miast. Dzieci spotkają się w Gdańsku m.in. z Holly Webb – brytyjską pisarką, znaną z popularnego cyklu o czworonogach, 12-letnim podróżnikiem Szymonem Radzimierskim i Cezarym Harasimowiczem, autorem „Mirabelki”, która przedstawia losy XX-wiecznej Warszawy.

Cezary Harasimowicz
1 kwietnia, godz. 11:00
Na warszawskim Muranowie nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych braci Alfusów, nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała apartamentowca, który powstał na jej miejscu. To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane przez Cezarego Harasimowicza i zilustrowane przez Martę Kurczewską w niezwykle wzruszającej książce, której mirabelka jest tytułową bohaterką i narratorką jednocześnie „Mirabelka” jest jedną z pięciu nominowanych książek w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018 w kategorii wiekowej 9-12 lat.
Holly Webb
3 kwietnia, godz. 18:00
Podczas Festiwalu Przecinek i Kropka Gdańsk odwiedzi Holly Webb. Autorka mieszkająca w południowej Anglii z mężem, trzema synami i kotem. Zaczęła pisać wiele lat temu, kiedy pracowała jeszcze jako redaktor literatury dziecięcej. Obecnie tworzy bez przerwy. Do tej pory ukazało się ponad siedemdziesiąt jej książek, w tym publikacje z bestsellerowych serii: „Zaopiekuj się mną” i „Mój niesforny szczeniak”, które sprzedały się w ponad dwóch milionach egzemplarzy w Polsce!
Szymon Radzimierski
6 kwietnia, godz. 14:30
Pochodzący z Łodzi, 12-letni Szymon „Simon” Radzimierski to łowca przygód, podróżnik, bloger, pisarz i aktor w jednej osobie. Do tej pory odwiedził już ponad 30 krajów. Relacje ze swoich egzotycznych wypraw zamieszcza na blogu, którego prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. W 2016 roku zadebiutował książką „Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo”. Spotkanie jest świetną propozycją dla dzieci szczególnie zainteresowanych światem. Jak wygląda nocna wspinaczka do krateru rozżarzonej lawy? Co czuje młody podróżnik, gdy dzikie hieny jedzą mu z ręki, a hipopotam niemal wywraca łódź, którą płynie? Dlaczego tajemnicze plemię Mursich pije krew oraz kim są nieustraszeni Hamerzy skaczący po grzbietach byków? O tym wszystkim Szymon opowie podczas spotkania.
Anna Dziewit-Meller
12 kwietnia, godz. 18:15
Bohaterki, buntowniczki i podróżniczki. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, alpinistka, kobieta szpieg, badaczka Syberii i pierwsza kobieta w kosmosie. Historie niezwykłych dam, dziewuch i dziewczyn z całego świata przybliży młodym czytelnikom Anna Dziewit-Meller Podczas spotkania wokół książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy zostaną przedstawione historie m.in. Anny Henryki Pustowójtównej – dziewczyny z powstania styczniowego, Izabeli Czartoryskiej – niestrudzonej kolekcjonerki osobliwości czy Krystyny Krahelskiej – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki.
„Elmer – słoń w kratkę” – spektakl na podstawie książek Davida McKee
13 kwietnia, godz. 12:30
„Elmer – słoń w kratkę” (Wydawnictwo Papilon) opowiada o przygodach wyjątkowego słonia, który mimo tego, że wyróżnia się ze stada, ma wielu przyjaciół i tworzy sytuacje sprzyjające integracji grupy. Elmer – obchodzący w tym roku już 30. urodziny – to niesamowity słoń, który utwierdza dzieci w przekonaniu, że inny wcale nie znaczy gorszy. Razem z Elmerem dziecko odkrywa swoje indywidualne talenty, uczy się tolerancji i otwartości, buduje poczucie własnej wartości i przekonuje się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół. Inny – czyli równy, ciekawszy, wnoszący coś nowego do naszego życia. Elmer prostymi środkami chwali subtelność, inteligencję i wyrozumiałość. I przede wszystkim bawi małych, jak i dużych. Spektakl z udziałem aktorów z Teatru Fuzja jest przeznaczony dla osób od lat 3 do ponad 100.
Agnieszka Mielech
13 kwietnia, godz. 14:30
Autorka książek dla dzieci – Agnieszka Mielech (prywatnie mama Basi oraz pasjonatka literatury dziecięcej i podróży) – zaprasza na spotkanie i warsztaty wokół najnowszej książki „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Hokus-Pokus. Tom 9.” (Wydawnictwo Wilga). Jest to opowieść o kolejnych przygodach Tajnego Klubu Superdziewczyn, który bierze udział w niezwykłym Festiwalu Sztuk Ulicznych i Magii. Przyjaciele uczą się magicznych sztuczek i niezwykłych akrobacji, są świadkami zdumiewających pokazów linoskoczków i muszą podjąć decyzję, czy chcą… zniknąć! Podczas swojej cyrkowej przygody paczka przeprowadza kolejną tajną misję – na rzecz cyrkowych zwierząt. Czy Emi i Tajny Klub Superdziewczyn pomogą najsympatyczniejszym cyrkowym aktorom? Spotkanie i warsztaty są doskonałą propozycją dla miłośników magii, akrobacji i iluzjonistów.
Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski, Pies Henio
14 kwietnia, godz. 16:00
Ostatnim wydarzeniem w Gdańsku będzie spotkanie z niezwykłymi autorami książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto” (Prószyński Media): Leną Ledoff – pianistka i kompozytorka, Przemysławem Dąbrowskim – aktor Teatru Nowego w Łodzi oraz Psem Heniem, który wielokrotnie występował na scenach m.in. Olsztyna, Warszawy, Rzeszowa i Łodzi. Zwierzak był wielokrotnie wyróżniany – za rolę Psa Jipa w spektaklu „Doktor Dolittle i przyjaciele” otrzymał Nagrodę im. Psa Kazimierza Dejmka oraz „Złotą Parówkę”. Bohater od roku utyka na prawą przednią łapę i właściciele śmieją się, iż na pewno nabawił się tej kontuzji w wyniku intensywnej pracy literackiej.