20-26.05 Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof

Pełny program Festiwalu Apostrof w Gdańsku:
Empik Galeria Bałtycka | ul. Grunwaldzka 141

20 maja 18:00 Magda Witkiewicz premiera książki „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia), prow. Dorota Lińska-Złoch
21 maja 18:00 Robert J. Szmidt premiera książki „Riese. UM20133” (Wydawnictwo Insignis), prow. Ryszarda Wojciechowska
22 maja 18:00 Marcin Meller przedpremiera książki „Nietoperz i suszone cytryny” (Wydawnictwo W.A.B.), prow. Iwona Demska
23 maja 18:00 B.A. Paris spotkanie wokół książki „Pozwól mi wrócić” (Wydawnictwo Albatros), prow. Hanna Toczko
24 maja 18:00 Łukasz Orbitowski premiera książki „Kult” (Świat Książki), prow. Łukasz Rudziński
25 maja 18:00 Vincent V. Severski przedpremiera książki „Odwet” (Wydawnictwo Czarna Owca), prow. Iwona Demska
26 maja 16:00 Areta Szpura premiera książki „Jak uratować świat” (Wydawnictwo W.A.B.), prow. Iwona Demska

B.A. Paris, Marcin Meller, Łukasz Orbitowski, Vincent V. Severski, Areta Szpura, Magdalena Witkiewicz, Robert J. Szmidt – to autorzy, którzy za sprawą Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury w dniach 20-26 maja zawitają do Gdańska. Już po raz czwarty, także w Trójmieście, odbędą się spotkania z ulubionymi pisarzami Polaków.

Organizowany przez Empik Festiwal Apostrof powstał z pasji do książek. Dzięki niezwykle bogatemu programowi wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzach miłośników literatury. To jedyne święto czytelników, które jednocześnie, przez 7 kolejnych dni, odbywa się w sześciu polskich miastach: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. Opiekę merytoryczną nad czwartą edycją festiwalu powierzono Oldze Tokarczuk – jedynej w historii Polce nagrodzonej Man Booker International Prize.

Przedpremierowe spotkania i nowości
Podczas Festiwalu Apostrof będzie można spotkać autorów najgłośniejszych książek i premier tego roku. Do zmian przekonywać będzie Areta Szpura, czołowa polska aktywistka na rzecz ekologii. W swoim podręczniku „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” (Wydawnictwo W.A.B.) propaguje modę na ratowanie Ziemi. Książka jest odpowiedzią na wiele ekologicznych wątpliwości dotyczących naszej codzienności, które nie ograniczają się jedynie do tego, czy jechać samochodem, transportem publicznym, czy wsiąść na rower, ale dotyczą sposobu segregowania śmieci, wyboru ubrań, liczby rzeczy, które posiadamy, a także koncepcji odpowiedzialnego i etycznego podróżowania. Z kolei jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce – Marcin Meller podzieli się swoimi najważniejszymi przemyśleniami. W zbiorze felietonów „Nietoperz i suszone cytryny” (Wydawnictwo W.A.B.) znajdą się opowieści pełne barwnych anegdot na temat świata mediów, polityki, ale też małych i dużych przyjemności oraz cierpień. Vincent V. Severski, piszący pod pseudonimem były funkcjonariusz wywiadu PRL i III RP, przeszkolony w USA przez CIA, na stronach „Odwetu” (Wydawnictwo Czarna Owca) zabierze czytelników do świata doskonale sobie znanego – na pole walki. Kontynuacja „Zamętu” skupia się wokół tajemniczych śmierci agentów. Czytelnicy podczas spotkań z Marcinem Mellerem i Vincentem V. Severskim, będą mieli niepowtarzalną okazję, by nabyć książki i porozmawiać z autorami na kilka tygodni przed oficjalną premierą ich nowych książek.

Pasjonaci czytania będą mogli spotkać się także z jedną z najbardziej lubianych autorek powieści obyczajowych – Magdaleną Witkiewicz, która na maj przygotowuje premierę tytułu „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia). Wzruszająca powieść przedstawia różne oblicza miłości w kontekście wojny, życiowych wyborów czy rodzinnych tajemnic. Robert J. Szmidt z uczestnikami festiwalu organizowanego przez Empik porozmawia na temat „Riese. UM2035” (Wydawnictwo Insignis). To trzecia z kolei powieść tego autora napisana w ramach międzynarodowego projektu literackiego, za który odpowiada Dmitrij Glukhovski, autor kultowej postapokaliptycznej serii „Metro 2033”. Gościem festiwalu Apostrof w Gdańsku będzie także pisarka B.A. Paris, która za debiutancką powieść „Za zamkniętymi drzwiami” otrzymała dwie nominacje do Goodreads Choice Award. Fani autorki na całym świecie nabyli ponad pół miliona egzemplarzy tego tytułu w zaledwie trzy miesiące. Książka nominowana była także do Bestsellera Empiku 2017, a rok później w tym samym zestawieniu znalazł się dreszczowiec „Na skraju załamania”. Pisarka, dzięki której – jak przekonuje Lee Child – „nastał złoty wiek thrillera”, uczestnikom spotkania przybliży najnowszy tytuł „Pozwól mi wrócić” (tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Albatros). Z nowością powraca też laureat Paszportu Polityki, znany przede wszystkim z horrorów, których akcję nierzadko umiejscawia na polskich ulicach i osiedlach – Łukasz Orbitowski. Najnowsza powieść „Kult” (Świat Książki), choć traktuje o sprawach poważnych, to napisana jest w sposób lekki, a nawet humorystyczny. Jak wyjaśnia autor – To nie będzie ani książka religijna, ani kpina z religii. Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška.

Człowiek, kolejny gatunek zwierząt

Empik co roku zaprasza do współtworzenia oprawy graficznej innego artystę. Czwartą edycję Festiwalu Apostrof komunikuje praca Diany Lelonek. Laureatka Paszportu Polityki jest autorką dzieł wizualnych z pogranicza fotografii i instalacji, została uhonorowana „ShowOff” podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, „ReGeneration3” w Szwajcarii oraz Nagrodą Fundacji Vordemberge-Gildewart. Zdjęcie z cyklu „Yesterday I met a really wild man” to kompozycja, która przedstawia człowieka jako jeden z elementów natury – kolejny gatunek zwierząt. W poprzednich edycjach plakaty przygotowali: Tymek Borowski, Radek Szlaga oraz Małgorzata Gurowska.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
20-26 maja 2019 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, SIW Znak, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Albatros, Świat Książki, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Buchmann, Wydawnictwo W.A.B., Wielka Litera, Agora, Wydawnictwo Marginesy, Burda Książki, Powergraph, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Post Factum, Wydawnictwo Insignis
www.festiwalliteratury.pl