4-8.09 Zbliżenia: Festiwal Kultury Żydowskiej

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć premierę spektaklu poetyckiego opartego na tekstach poetek żydowskich „Bas Kol” (reż. M. Brand) oraz spektaklu taneczno-muzycznego inspirowanego historią artystki Poli Nireńskiej „NIRENSZTAJNSKA” (wyk. A. Wieliczko, M. Miro Wiśniewska, Z. Chojnacki). Odbędzie się premiera koncertu „Der Hemszech = Kontynuacja” Marii Ka z zespołem, napisanego i zaśpiewanego w całości w języku jidysz – skupiającego się na indywidualnych historiach kobiecych oraz kobiecej historii rodowej. Ostatnia premiera to spektakl „Golem XXI” na akordeon i środki elektroniczne w wykonaniu Pawła Zagańczyka i Dariusza Mazurowskiego.

Nie zabraknie także atrakcji dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas i uczyć się nowych rzeczy, dla których zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne „Uszyj sobie plecak” (dla dzieci) oraz „Bubliczki”, czyli warsztaty z piosenki jidysz (obowiązują zapisy). Fanów kina zapraszamy na projekcje filmowe: „Opowieść o miłości i mroku” w reżyserii Natalie Portman, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza Amosa Oza; „Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci” film prowadzący nas przez znane miejsca w Kartuzach, opowiadając historię rodzin żydowskich w tym mieście oraz „W cieniu wielkiej synagogi” pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny ukazujący historię Żydów w Gdańsku.

Miłośnicy muzyki na żywo także powinni być usatysfakcjonowani ponieważ oprócz wspomnianych wcześniej koncertów premierowych odbędą się koncerty Izabeli Goldstein a także koncert Urszuli Makosz z zespołem „Mi amor, mi alegria”- Pieśni Żydów Sefardyjskich. Dla zainteresowanych grafiką, rzeźbą i malarstwem koniecznym punktem programu będzie wystawa „Motywy żydowskie w sztuce współczesnej”, podczas której zostaną zaprezentowane prace grupy artystów z Gdańskiej Szkoły Artystycznej.

Program
4.09.2019 (środa)
Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211
17:15- Inauguracja
17:30- Opowieść o miłości i mroku – projekcja filmu w reż. Natalie Portman
19:30- Piosenki żydowskiego półświatka – koncert muzyczny | Izabella Goldstein

5.09.2019 (czwartek)
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
18:00- O chasydach i nigunach – wykład Mikołaja Trzaski i Magdaleny Budy
19:30- Academia Musica Judaica – odsłona 3. – koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

6.09.2019 (piątek)
Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211
17.30- Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci – projekcja filmu dokumentalnego i spotkanie z reżyserem Andrzejem Dudzińskim

Teatr w Blokowisku, Plama GAK, ul. Pilotów 11
19.30- Bas Kol – spektakl poetycki w reż. Marka Branda PREMIERA (obowiązuje rezerwacja miejsc od 1.09.2019)

7.09.2019 (sobota)
Republika Marzeń Gdańska Szkoła Artystyczna, ul. Słowackiego 21 (Garnizon)
15.00- Motywy żydowskie w sztuce współczesnej – wernisaż prac uczniów Gdańskiej Szkoły Artystycznej

Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
16.00- W poszukiwaniu złotego jabłka – spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą- promocja książki
17.30- „Kol Isze – głos kobiet w poezji jidysz” – spotkanie z Joanną Lisek | promocja książki
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
19.30- Der Hemszech = Kontynuacja – koncert muzyczny Marii Ka z zespołem PREMIERA
21.00- Golem XXI – spektakl na akordeon i środki elektroniczne | Paweł Zagańczyk i Dariusz Mazurowski PREMIERA

8.09.2019 (niedziela)
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
11.00- Zrób sobie plecak – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat, Hanna Kossowska (obowiązują zapisy od 1.09.2019)
11.00- Bubliczki – warsztaty z piosenki jidysz, Maria Ka (obowiązują zapisy od 1.09.2019)
13.00- Zrób sobie plecak – warsztaty plastyczne dla osób od 12 r.ż. (obowiązują zapisy od 1.09.2019)
15.00- (Nie)zwykłe malarstwo Erny Rosenstein – wykład Michała Bolki
16.00- NIRENSZTAJNSKA – spektakl taneczno-muzyczny w wykonaniu A. Wieliczko, M. Miro-Wiśniewskiej, Z. Chojnackiego PREMIERA
17.00- W cieniu wielkiej synagogi – projekcja filmu dokumentalnego w reż. A. Dudzińskiego
18.30- „Mi amor, mi alegria” Pieśni żydów sefardyjskich – koncert muzyczny Urszuli Makosz z zespołem

Wiemy, że nasza publiczność uwielbia poszerzać swoje horyzonty i jest głodna wiedzy, dlatego w programie nie mogło zabraknąć solidnej dawki wykładów oraz spotkań skupionych wokół książek. Zapraszamy Państwa na spotkanie z Bell Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą, podczas którego będzie okazja do zapoznania się z książką „W poszukiwaniu złotego jabłka”, która chroni od zapomnienia piosenki jidysz, a także na spotkanie z Joanna Lisek autorką „Kol Isze – głos kobiet w poezji żydowskiej”, którego celem będzie prześledzenie wyodrębnienia się w poezji jidysz kobiecej podmiotowości i wypracowania różnych strategii jej ekspresji. Mikołaj Trzaska i Magdalena Buda zapoznają publiczność z ideą chasydyzmu w trakcie wykładu „O chasydach i nigunach”, a Michał Bolka opowie o działalności artystycznej Erny Rosenstein.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Bezirk Mittelfranken, Województwa Pomorskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz American Jewish Joint Distribution Committee oraz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, oraz Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelii Pieper.