2.08 „La Cappella Sistina”. Dzieła z Kaplicy Sykstyńskiej w PAN

Terminy:
2.08.2018, godz. 14.00, PAN Biblioteka Gdańska
3-7.08.2018, oddział Goldenmark przy ul. Heweliusza 12.

W kwietniu 2018 roku swoją premierę miało niezwykłe dzieło poligraficzne, które jest efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w jednym z najważniejszych zabytków świata. Przez 65 nocy zespół włoskich i światowych fotografów odwzorowywał najmniejsze szczegóły dzieł zdobiących ściany Kaplicy Sykstyńskiej. Na bazie 270 tys. zdjęć powstał niezwykły 3-tomowy album, który 2 sierpnia o godz. 14:00 będzie można zobaczyć w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Album „La Cappella Sistina” to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant. Na 776 stronach wydrukowano 800 zdjęć, w tym kilkadziesiąt w skali 1:1. Najwyższa jakość druku (Hexachrome – 6 kolorów) i duży format (43,5×61 cm) pozwoliły na wierne odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów.

Na całym świecie wydawcy zdecydowali się na publikację jedynie 1999 sztuk numerowanych egzemplarzy. Do Polski trafi 50 kompletów trzytomowego albumu. Niski nakład i unikatowość wydawnictwa powodują, że staje się on zaproszeniem do międzynarodowego programu mecenatu sztuki.

Nabywcy albumu przyczynią się do refundacji kosztów 5-letniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydaniem albumu. Każdy nabywca otrzyma także osobiste podziękowania od Muzeów Watykańskich za udział w projekcie i indywidualne zaproszenie do prywatnego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej po godzinach otwarcia – co nie jest dostępne w standardowej ofercie komercyjnej zwiedzania zabytku.

W Polsce organizatorem trasy prezentacyjnej albumu jest Grupa Goldenmark. Trasa rozpoczęła się we Wrocławiu. Patronat nad cyklem prezentacji objął Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich we Wrocławiu, patronami prezentacji są także takie instytucje jak Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Kaplica Sykstyńska to jeden z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. To zbudowane w latach 1475-1483 miejsce połączyło losy 10 artystów i 5 papieży. Kaplica znajduje się w samym sercu Watykanu i jest tradycyjnym miejscem konklawe.

Najsłynniejsze freski w Kaplicy Sykstyńskiej, sklepienie i „Sąd Ostateczny” wykonał Michał Anioł. Wśród twórców malowideł na ścianach bocznych kaplicy można jednak znaleźć całą plejadę “gwiazd”
renesansowego malarstwa, na czele z takimi artystami jak Sandro Botticelli i Domenico Ghirlandaio, nauczycielem Michała Anioła.