20.11 Spotkanie autorskie z Piotrem Jaconiem, Domek Żeromskiego

Termin: 20.11.2021, godz. 16.00
Miejsce: Domek Żeromskiego, Gdynia
Wstęp wolny, ze względu na przepisy sanitarne (a sala, jak wiedzą bywalcy, jest niewielka) zapraszamy tylko osoby zaszczepione i w maseczkach. Liczba miejsc ograniczona, wejście od ul. Zacisznej. Prosimy o wcześniejsze przybycie ze względu na duże zainteresowanie.

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza na spotkanie autorskie z gdynianinem, dziennikarzem TVN, autorem m.in. reportażu o rodzicach osób transpłciowych „Wszystko o moim dziecku”. Będzie okazja nabyć jego nową książkę „My, trans” z autografem. Spotkanie prowadzi Sławomir Kitowski. 

Domek Żeromskiego w Gdyni Orłowie

„Moje życie jest jak poruszanie się po labiryncie. Jest tyle elementów, tyle zmiennych – takich śrubek, które w każdej chwili mogą się odkręcić i wypaść. Człowiek cały czas jest skupiony i rozgląda się po tym labiryncie i ciągle sprawdza, czy wszystkie te śrubki są podokręcane. Bo jak któraś wypadnie, to może się stać coś złego. Zacznie się hejt. Pogarda.
Zupełnie niedawno zacząłem mieć problemy z kośćmi. Poszedłem do dobrej warszawskiej poradni osteoporozy. Wchodzę do lekarza. W gabinecie na ścianie święty obrazek, na biurku krzyżyk… I znów to samo pytanie o leki. I znów moja odpowiedź. Gdy ten lekarz usłyszał moją historię, automatycznie zaczął do mnie mówić: proszę pani…

Pan doktor powołał się na klauzulę sumienia. (…) Założył kartę pacjenta i w rubryce „płeć” wpisał: kobieta. Imię wpisał męskie. A płeć żeńską. Twierdził, że inaczej nie może. Że sumienie i wiara nie pozwalają mu patrzeć na mnie inaczej. A dodam, że patrzył z pogardą. I poczuciem wyższości”.

Są w różnym wieku, mają odmienne zainteresowania, wykształcenie, pracują w różnych zawodach, studiują. A jednak łączy ich wiele – są transpłciowi. Stale towarzyszy im lęk, samotność, poczucie zagubienia. Cierpią na depresje, a nierzadko podejmują próby samobójcze. Boli ich brak tolerancji i zrozumienia w społeczeństwie. A pragną tak niewiele: żyć normalnie.

To poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, przełamujący tabu i otwierający oczy na potrzeby drugiego człowieka.