Termin: 27.02.2024, godz. 17.00
Miejsce: Sopoteka

Nowy rok to nowa edycja waszego ulubionego projektu „Poczytaj mi” w Bibliotece Sopockiej. W 2024 roku realizować będziemy już trzecią jego edycję!

Pierwszą gościnią projektu „Poczytaj mi. Tom III” będzie Krystyna Janda. Wybitna aktorka filmowa i teatralna przedstawi swoją autorską interpretację fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W czytaniu partnerować jej będą bibliotekarze Biblioteki Sopockiej.

Spotkanie z Krystyną Jandą poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów” i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.

Czytanie tłumaczone będzie na polski języki migowy przez Beatę Pukło.

O gościni: Krystyna Janda – aktorka, reżyserka, felietonistka, autorka książek, dyrektorka artystyczna dwóch warszawskich teatrów. Absolwentka Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Od lat osiemdziesiątych pracuje nieprzerwanie w filmie i teatrze. Kiedy ogłosiła, że kupuje dawne kino Polonia, bo chce tam otworzyć jeden z pierwszych niezależnych teatrów w Polsce, usłyszała, że jest szalona. Nikt nie przypuszczał, że pięć lat później zaprosi widzów na drugą scenę, do Och-Teatru. By spełnić marzenie o niezależności artystycznej, założyła Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury i zainwestowała w Teatr Polonia wszystkie pieniądze ze sprzedaży domu w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona m.in. na festiwalu filmowym w Montrealu, zdobyła Złotą Palmę w Cannes, Srebrną Muszlę w San Sebastian. Uhonorowana tytułami Najbardziej wpływowej osoby w kulturze, Człowieka Wolności 25-lecia w dziedzinie sztuki (2014), Najwybitniejszej aktorki XX wieku, jednej z 50-u najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, nagrodą Kisiela w kategorii przedsiębiorca (2011), nagrodą Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (2011), medalem im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk organizacji i zarządzania i za ich praktyczne wdrażanie (2008), Medalem Karola Wielkiego, za wkład w zjednoczenie Europy oraz walkę o równouprawnienie kobiet (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), Krzyżem kawalerii Republiki Francuskiej, Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi dla kultury polskiej za granicą (1991)(źródło: janda.pl)

Projekt „Poczytaj mi. Tom III” jest finansowany ze środków miasta