30.06 TEOHIPHIP – czytanie performatywne – premiera online

Termin: 30.06.2020, godz. 18.00

TEOHIPHIPczyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem
wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema

Adaptacja i rezyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Piotr Rogalski, Bartłomiej Sudak, Dorian Zypper, Oliwer Zypper
Nagranie, montaż, dźwięk: Maciej Buszman
Wsparcie techniczne: Marzena Chojnowska
Bezpłatna premiera online:

OGLĄDAJ SPEKTAKL TUTAJ! KLIKNIJ!

Stanisław Lem w „Dziennikach Gwiazdowych” poprzez opowieści o mieszkańcach innych planet, gwiezdnych podróżach, rozwoju nauki i techniki mówi tak naprawdę o człowieku i ukazuje jego miejsce we wszechświecie. To ponadczasowe i uniwersalne prawdy i rozważania na temat współczesnego społeczeństwa. Lem nie gloryfikuje ludzkości, tylko pokazuję ją taką, jaka jest naprawdę – ze wszystkimi wadami i ograniczeniami i często są to wizje bardzo pesymistyczne.

Ijon Tichy – kapitan żeglugi galaktycznej, podróżnik, odkrywca, nieprzeciętnie utalentowany oraz niezwykle uparty, indywidualista, racjonalista, sceptyk i niedowiarek. Tolerancyjny, otwarty i ciekawy Wszechświata, którego atrakcje poznaje często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Tym razem staje przed szansą podróży w czasie i objęcia funkcji szefa Programu: “TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem”, który zajmie się poprawianiem przeszłości. Czy przyszłość w roku 2661 okaże się dla niego idyllą, czy też będzie musiał zmierzyć się z bardziej teraźniejszymi problemami? Czy uda mu się dokonać wielkich czynów, opanować chaos związany z manipulacją czasem i poprowadzić ludzkość w nową, lepszą przyszłość? Właśnie na te pytania odpowie ten zabawny, błyskotliwy i zmuszający do refleksji spektakl. Jedno jest pewne – nie ma do tego zadania człowieka bardziej odpowiedniego niż Ijon Tichy!

Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu wsparcia dla sektora kulturalnego.

Więcej o projekcie:

Lem na cztery sposoby!
Dla wielu z nas efektem domowej kwarantanny spowodowanej pandemią koronowirusa jest męcząco powtarzalna codzienność. Właśnie dlatego najnowsza propozycja teatralna Teatru Gdynia Główna będzie wyjątkowo niecodzienna, gdyż zaprezentujemy podróże w czasie, fascynujące dylematy cyborgizacji, halucynogenne wizje splątane z rzeczywistością i uczucia, które wbrew programowi pojawiają się w umyśle robota.

Teatralna inicjatywa to cztery czytania performatywne tekstów Stanisława Lema – „Czy pan istnieje, Mr. Johns?” (opracowanie i reżyseria: Marzena Chojnowska), „Kongres Futurologiczny” (adaptacja i reżyseria: Ida Bocian), „Maska” (adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak) i „TEOHIPHIP, czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem” (na podstawie opowiadania „Podróż dwudziesta”, adaptacja i reżyseria: Grzegorz Kujawiński).

Czemu właśnie Lem? Bo proza tego pisarza, filozofa i futurologa idealnie poddaje się teatralnej transkrypcji i cechuje się ona znakomitym językiem, niejednoznacznym humorem i solidną porcją groteski. Wybrane przez nas teksty stawiają także wyjątkowo celne pytania na temat kształtu przyszłych stosunków społecznych, co jest aktualnym tematem w czasie społecznej izolacji i oczekiwań na powrót upragnionej „normalności”.

Wszystkie czytania performatywne zostaną udostępnione bezpłatnie w serwisie YouTube. Spektakle powstają w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.

Fot. Marzena Chojnowska

Materiał nadesłany