30.12 Wasze Historie Po Oruńsku. Premiera nr 6

Termin: 30.12.2019, godz. 18.00
Miejsce: GAK Orunia
Wstęp wolny

Premierę 6 wydania gazety „Wasze Historie po Oruńsku”, z którą tym razem cofniemy się aż do 1901 roku. To właśnie wtedy wydawano w Gdańsku „Ohraer Zeitung” czyli „Gazetę Oruńską”. Zajrzeliśmy do tego wydawnictwa i opowiemy Wam, co w nim znaleźliśmy. Czym żyli i o czym czytali ówcześni, niemieckojęzyczni mieszkańcy Oruni oraz okolic? Dlaczego farbowanie kiełbasy było zabronione? Na czym polegał podatek od rozrywek? Czym chrześcijańscy murarze z Oruni narazili się wolnym związkom? Odpowiedzi na te pytania znajdzie w naszej gazecie już w poniedziałek 30 grudnia.
Razem z gazetami podczas premiery, czekać będzie zespół redakcyjny w osobie redaktor naczelnej – Dorota Dombrowska, zespół wspierający Stacji Orunia, oraz oczywiście kawa i ciasto.

Jak w każdym wydaniu „Waszych Historii po Oruńsku” daliśmy też głos mieszkańcom Oruni, którzy tym razem opowiedzieli nam o powojennych, oruńskich pralniach w tym m.in. słynnej „Śnieżce”.

Wydawnictwo WASZE HISTORIE PO ORUŃSKU – wydanie specjalne nr 4, 5 i 6 dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce. Pięknie dziękujemy Radzie Dzielnicy za wsparcie tego pięknego projektu tworzonego wspólnie z mieszkańcami. Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania, picia kawy i rozmów!
fot. ze zbiorów Fotopolska. Eu