31.07-14.08 Stacja Słowo / Przystanek Park Świętopełka

Opowieści do poduchy czytanie przez znanych i lubianych i wspólnie spędzony czas na łonie natury to jest właśnie STACJA SŁOWO!
Zapraszamy do Parku Świętopełka. 🙂

PROGRAM SPOTKAŃ:

30 lipca / wtorek, godz. 12.00-14.00
TataMiCzyta

Czytanie dzieciom ma niezwykłą moc, do tego stwierdzenia chyba nie trzeba nikogo przekonywać. A jeśli do tego czytają maluchom najbliżsi, siła takiego głośnego czytania jest nieprawdopodobna. Dlatego w zapraszamy na spotkania w ramach cyklu „TataMiCzyta”.
W rolach czytających tatusiów będzie można zobaczyć (i posłuchać) znanych mieszkańców Trójmiasta. Jeśli Wasze pociechy uwielbiają książeczki, nie może Was zabraknąć podczas tego spotkania! A po wakacjach, w wybranych filiach WiMBP, będą organizowane spotkania dla dzieci, a tatusiowie będą na głos czytać wybrane przez siebie baśnie, opowiadania, książeczki.

12:00 Szymon Jachimek  – aktor, artysta kabaretowy, w latach 2001-2014 był członkiem Kabaretu Limo; zajmuje się improwizacją komediową w grupie Improskład, pisaniem sztuk teatralnych, tekstów piosenek oraz felietonów.

12:30 Maciej „Gleba” Florek – zwycięzca I edycji programu „You Can Dance”, choreograf, tancerz, twórca projektów teatralnych i tanecznych w Polsce, Europie,  Ameryce i Afryce.  Był jurorem programów telewizyjnych, a także współorganizatorem imprez jeździeckich.

13:00 Piotra Jaworski „Tuse” – malarz graffiti gdańskiej grupy DSC [Double S Crew] od 1995 roku, znany głównie z dużych produkcji z fotorealistycznymi portretami. Absolwent wydziału Malarstwa i Grafiki Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoje płótna graffiti wystawiał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współtwórca filmów Dj`s Super Cuts 1 (2001) Dj Super Cuts 2 (2013), oraz transmisji z zawodów djskich federacji ITF, IDA.  Promotor i organizator cyklu tuseWYSTAW – graffiti / street art / sound podczas których występuje z muzykami w setach nu jazzowych.

13:30 Marek Zygmunt – artysta nowych mediów, muzyk, performer. Tworzy: performance, videoperformance, realizacje i instalacje multimedialne, scenografie multimedialne, filmy wideo, muzykę eksperymentalną, fotografię

Szczegóły: www.wbpg.org.pl

UWAGA – w razie niepogody czytanie zostanie przeniesione do Biblioteki pod żółwiem / ul. Św. Ducha 11/113

31 lipca / środa, godz. 19.00
WIECZÓR AFRYKAŃSKI
Opowieści do poduchy / Łowcy Słów

Poczuj niezwykły rytm historii z gorącego lądu wybijany przez tam-tamy i tętent kopyt biegnących do wodopoju. Wsłuchaj się w opowieści szamanów i griotów (osoby przekazujące żywy głos ludu – dzieje, mity, motywy literackie) przy wieczornych ogniskach.

Od zarania dziejów na kontynencie afrykańskim baśnie miały funkcje poznawcze, rozrywkowe, były powodem do dyskusji i kształcenia plemiennej etyki oraz tożsamości. Opowiadanie było głównym powodem zbierania się wszystkich członków klanu i społecznej integracji. Podczas wieczoru Łowcy Słów przedstawią garść historii z głównych nurtów afrykańskich podań, legend o bogach, bohaterach, bajki zwierzęce i inne. Są one żywym, kolorowym obrazem, starej, pięknej i wciąż  niedocenionej kultury, świadectwem ludzkich zmagań i uniwersalnych tematów. Afrykańskie opowieści etnicznymi rytmami, na bębnach i grzechotkach wzbogaci Maja Kurant.

6 sierpnia / wtorek, 12.00-14.00
TataMiCzyta

12:00 Piotr Grzelak – zastępca prezydenta https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=GRZELAK_PIOTR

Od 12:30  Zawodnicy Energii Wybrzeże Gdańsk:
Paweł Salacz
Przemysław Witkowski,
Kelian Janikowski,
Mateusz Wróbel.

7 sierpnia / środa, godz. 19.00
NEC TEMERE NEC TIMIDE
LEGENDY GDAŃSKA, PODANIA KASZUB I POMORZA
Opowieści do poduchy / Łowcy Słów

Całe Pomorze od Szczecina do Gdańska, jako integralna część Państwa Polskiego przyjęło chrzest w 966 roku. Jednak już za Bolesława Chrobrego okazało się, że była to chrystianizacja w pewnym sensie powierzchowna. Ludzie powracali do korzeni praojców, swych dobrze znanych bogów, duchów opiekuńczych morza, rzek, jezior, puszcz i mokradeł. Legendy i podania, datujące się z tego okresu, są skarbnicą wiedzy na temat dzielnego ludu, zamieszkującego nasze tereny; społeczności, która mimo licznych najazdów szwedzkich, duńskich i krzyżackich usiłowała zachować rodzimy język, kulturę i tożsamość. Wieczór podań Pomorza i Kaszub to spotkanie z tutejszą tradycją i niematerialnym dziedzictwem w duchu Małej Ojczyzny. Wzbogacone o legendy morskie i pirackie będzie obrazem twardych, ukształtowanych przez żywioł charakterów. Obrazem ludzi, którzy później dewizą: Nec temere, nec timide, utworzyli Wolne Miasto Gdańsk.

13 sierpnia / wtorek, godz. 12.00-14.00
TataMiCzyta

12:00 Mariusz Kowalik – kiedyś wymyślił sobie ze osiągnie w życiu sukces, kiedy będzie miał kwalifikacje do wykonania siedmiu zawodów. I prawie mu się to udało. Z dobrymi efektami pracował, jako handlowiec, dziennikarz, rzecznik prasowy, specjalista ds. programów profilaktycznych, doradca ds. funduszy europejskich oraz koordynator projektów (zwany w korporacjach Projekt Managerem). Obecnie jest dyrektorem Biura Senatorskiego. Jest współautorem 3 książek oraz 1 filmu/programu profilaktycznego „Mój przyjaciel Reks”. Na Forum Ojców w Warszawie w 2016 roku dowiedział się że „dobrzy Ojcowie trzymają się razem”. Kiedy usłyszał o działających w Polsce Klubach Ojca, postanowił reaktywować takie środowisko w Gdańsku. Wszystko dlatego, że od 2002 roku szuka instrukcji obsługi Grzesia, a od 2006 dla Dominiki. Póki co, jako rodzic działa intuicyjnie, ale to generuje kolejne błędy. Dlatego zachęca innych Ojców, aby spotykali się i podczas luźnej rozmowy na wiele ważnych ojcowskich tematów dzielili się nawzajem swoim doświadczeniem. Dzięki materiałom dostarczanym przez ekspertów tato.net w Klubie Ojca podnosi swoje ojcowskie kompetencje zgodnie z mottem tej organizacji, iż Ojcostwo to najfajniejsza kariera w życiu mężczyzny i ona też wymaga doskonalenia. W Radiu Gdańsk prowadzi co czwartek o 22:30 Radiowy Klub Ojca. Tam też z zaproszonymi gośćmi dba o lepszą jakość ojcostwa.

12:25 Roman Paszke – polski żeglarz, kapitan jachtowy, konstruktor jachtów. Skończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Najbardziej doświadczony polski żeglarz oceaniczny. Na swoim koncie ma wiele tytułów i rekordów. Jest czterokrotnym Mistrzem Polski w klasie morskiej, zdobył tytuł rekordzisty prędkości na trasie Świnoujście – Gdynia w roku 2009. W regatach The Race w roku 2000 zajął czwarte miejsce.

12:45 Jacek Frąś – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiował także malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od dziecka miłośnik i rysownik komiksów. W 2001 roku zdobył – jako jedyny Polak – prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme (Francja), za komiks pt. Kaczka, opowiadający o Powstaniu Warszawskim i legendzie o Złotej Kaczce. Jest laureatem wielu polskich nagród w dziedzinie komiksu. Zajmuje się również malarstwem olejnym (głównie portrety), ilustracją, plakatem i karykaturą. Praktykę zdobywał m.in. w Tokio, Nowym Jorku i Dubrowniku.
W latach 2001-2008 był perkusistą w zespole Cool Kids of Death, w którym spełniał funkcję „silnika energetycznego”. Z zespołem odnosił kolejne sukcesy występując na scenach polskich i zagranicznych, również grając przed Lenym Kravitzem oraz na festiwalu Berlinova przed m.in. Massive Attack i Motorhead. Obecnie perkusista w zespole Kwiaty.

13:10  Sławomir Siezieniewski –  dziennikarz i prezenter z Gdańska pracujący w TVP Info.
Relacjonował dla TVP największe wydarzenia polityczne, gospodarcze i społeczne: wybory prezydenckie, parlamentarne i samorządowe, pielgrzymki papieskie. Współpracował z Redakcją Sportową TVP podczas igrzysk olimpijskich.
Jest dziennikarzem informacyjnym. Zaczynał od pracy w gdańskiej „Panoramie”. Stąd w latach 1995-1999 trafił do TVP1 jako prezenter głównego wydania Wiadomości . Prowadził także programy publicystyczne w TVP1 W centrum uwagi i Monitor Wiadomości.  Później przeszedł do nowotworzonego kanału informacyjnego na antenie TVP3 (Kurier) przekształconego w 2007 roku w TVP Info, gdzie występuje do dziś. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych prezenterów Telewizji Polskiej.  Jest wydawcą programów informacyjnych, twórcą formatów telewizyjnych, szkoleniowcem i lektorem.
W latach 2012-13 był szefem redakcji gdańskiej „Panoramy”, a prowadzony przez niego zespół otrzymał dwukrotnie wyróżnienie na Przeglądzie i Konkursie Programów Regionalnych PiK za najlepszy program informacyjny.

13:35 Jan Daniluk (ur. 1984) – doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie. http://www.jandaniluk.pl/pl/

14 sierpnia / środa, godz. 19.00
KRAM Z BAŚNIAMI
Opowieści do poduchy / Łowcy Słów

Historie zabawne i refleksyjne, które wędrują w sercach i głowach słuchaczy i wołają by znowu się nimi podzielić. Baśnie i podania z miejsc i dalekich, i bliskich, egzotycznych acz nieco swojskich. Anegdoty i wesołe dykteryjki zasłyszane od mądrych ludzi i dawno zapomniane. Jednym słowem – „Szlagiery Łowców Słów” powracają, zrzucają wędrowne worki i, korzystając z radosnej atmosfery Jarmarku Dominikańskiego, ocieplają letnie wieczory.