Najnowsza edycja Festiwalu Książki Psychologicznej poświęcona jest bardzo zróżnicowanym zagadnieniom, ale koncentruje się przede wszystkim na kwestiach społecznych związanych z funkcjonowaniem młodych ludzi we współczesnym świecie, zdominowanym przez internet.

W centrum naszej uwagi znajdą się dwa nowe pokolenia: jedno już w miarę ukształtowane i poznane – to Gen Z, oraz drugie, zupełnie nowe, które dopiero się kształtuje, ale już wkrótce będzie wkraczało na rynek pracy i w dorosłe życie – to pokolenie Alfa. Według Jean M. Twenge, jednej z najpopularniejszych badaczek kohort pokoleniowych, różnica między pokoleniami Gen Z i Alfa a pozostałymi generacjami, nawet tymi bezpośrednio je poprzedzającymi, jest olbrzymia, dużo większa, niż to bywało wcześniej. Twenge twierdzi, że „nowe technologie zmieniły interakcje społeczne i sposoby spędzania wolnego czasu”. Według niej indywidualna ekspresja i poszanowanie różnorodności sprawiły, że w systemach wartości sztywne reguły i ściśle określone role społeczne straciły znaczenie. Bardzo wydłużył się także czas dorastania i osiągania dorosłości, która obecnie przychodzi dużo później niż siedemdziesiąt lat temu.

Zawrotne tempo zmian kulturowych oznacza, że dorastanie w dzisiejszym świecie jest zupełnie innym doświadczeniem niż dorastanie w latach pięćdziesiątych czy osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Epoka, w której przychodzimy na świat, wpływa na nasze zachowania, postawy, wartości i cechy osobowości. To, kiedy się urodziliśmy, oddziałuje na naszą osobowość i nasze postawy silniej niż rodzina, która nas wychowała (Twenge, 2023).Odwołując się do książki Pokolenia Jean Twenge oraz do polskich badań społecznych, porozmawiamy z Tomaszem Grzybem o różnicach pokoleniowych i o tym, jak można je przezwyciężyć. Podczas jednego z wydarzeń będzie również mowa o tym, jak młodzi ludzie odnajdują się na rynku pracy. W rozmowie z przedstawicielką pokolenia Gen Z – Anią Świtajską, opowie o tym Malwina Puchalska-Kamińska, specjalistka zajmująca się badaniem zaangażowania, poczucia sensu pracy i job craftingu. W dyskusji panelowej poświęconej zdrowiu psychicznemu młodego pokolenia wezmą udział psycholożki Dorota Kalka i Natasza Kosakowska-Berezecka oraz psychiatra Wojciech Pączek, a psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Dietrich poprowadzi warsztat o pokonywaniu stresu, przygotowany specjalnie dla młodzieży licealnej.

O blaskach i cieniach nauczania zdalnego podczas pandemii i po niej oraz o wpływie takiej edukacji między innymi na zdrowie psychiczne młodych ludzi opowie Tomasz Grzyb, autor książki Akademickie nauczanie zdalne, który razem z licznym zespołem przeprowadził wiele badań na ten temat. Poruszymy również zagadnienia, które dotyczą ogółu społeczeństwa w dobie kryzysu, czyli na przykład kwestię pieniędzy. O ich psychologicznym znaczeniu i wartości opowie specjalistka od behawioralnych finansów Agata Gąsiorowska w rozmowie z dziennikarką Katarzyną Sroczyńską. Ważnemu problemowi męskiej przemocy wobec kobiet poświęcona będzie rozmowa z Aleksandrą Szymków-Sudziarską, psycholożką ewolucyjną i społeczną, a zagadnienie władzy, szczególnie jej wymiaru kobiecego, przybliży nam znakomita badaczka tego zjawiska – Aleksandra Cisłak-Wójcik.

Na Festiwalu Książki Psychologicznej nie może zabraknąć premiery dobrej psychologicznej książki. Tym razem będzie to Motywacja bez mitów Wiesława Łukaszewskiego. Festiwal zakończy wykład Urszuli Cur, autorki książki o profilowaniu psychologicznym. Problematyka profilowania sprawców przestępstw wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród psychologów, ale także wśród miłośników kryminałów. Urszula Cur wskaże, czym jest profilowanie oparte na nauce i jak bardzo różni się od obrazu profilowania rozpowszechnionego w popkulturze.

Szczegółowy program V Festiwalu Książki Psychologicznej

Czwartek / 5 października 2023
15.00 – 16.00
Młodzi ludzie na rynku pracy. Jak Gen Z zmieniają korporacje?

Gen Z to pokolenie, które właśnie wkroczyło na rynek pracy, a za nim podąży wkrótce pokolenie Alfa. Jakie wyzwania młodzi ludzie stawiają przed pracodawcami, jak odnajdują się w pracy i w dorosłym życiu?
Rozmowa z Malwiną Puchalską-Kamińską (Uniwersytet SWPS Sopot)
Prowadzenie: Ania Świtajska
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
17.00 – 18.00
Behawioralne finanse. Czy znajomość psychologii pieniądza może prowadzić do bogactwa albo nauczyć nas oszczędzania?
Czy pieniądz ma swoją psychologię? Czy dzięki behawioralnym finansom możemy lepiej zrozumieć, czym są pieniądze i bardziej świadomie się nimi posługiwać?
Rozmowa z Agatą Gąsiorowską (Uniwersytet SWPS Wrocław)
Prowadzenie: Katarzyna Sroczyńska
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
19.00 – 20.00
Pokolenia. Czym pokolenie Z różni się od milenialsów, od pokolenia swoich rodziców i od pokolenia dziadków? Czego mogą się wzajemnie od siebie uczyć?
Epoka, w której przychodzimy na świat, wpływa na nasze zachowania, postawy, wartości i cechy osobowości. To, kiedy się urodziliśmy, oddziałuje na naszą osobowość i nasze postawy silniej niż rodzina, która nas wychowała. Skąd biorą się różnice pokoleniowe i jakie są ich konsekwencje?
Rozmowa z Tomaszem Grzybem (Uniwersytet SWPS Wrocław)
Prowadzenie: Anna Świtajska (Wydawnictwo Smak Słowa)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa

Piątek / 6 października 2023
14.00 – 15.00

Nauczanie zdalne. Czy zostanie z nami na dłużej i czy rzeczywiście ma jakieś zalety?
Pandemia zmusiła nas do korzystania ze zdalnej edukacji. Wszystkie placówki edukacyjne, począwszy od szkół podstawowych, a skończywszy na uniwersytetach, musiały dostosować się do zaistniałej sytuacji. Jakie są konsekwencje zdalnego nauczania dla nauczycieli i uczniów, czy chcemy nadal z niego korzystać, czy raczej o nim zapomnieć?
Rozmowa z Tomaszem Grzybem (Uniwersytet SWPS Wrocław)
Prowadzenie: Ania Świtajska
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
16.00 – 17.00
Męska przemoc. Czy psychologia ewolucyjna usprawiedliwia złe zachowania mężczyzn?
Jakie są motywy męskiej przemocy wobec kobiet z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej? Dlaczego wciąż nie potrafimy znaleźć sposobu na zlikwidowanie przemocy domowej? Czy psychologia ewolucyjna może zaproponować w tej kwestii jakieś sensowne rozwiązania?
Spotkanie z Aleksandrą Szymków-Sudziarską (Uniwersytet SWPS Sopot)
Prowadzenie: Anna Świtajska (Wydawnictwo Smak Słowa)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
18.00 – 19.00
Premiera książki Motywacja bez mitów
Nowa książka prof. Łukaszewskiego dotyczy motywacji, która jest badana przez psychologów od dawna, lecz mimo to wciąż nie mamy na jej temat zbyt rozległej wiedzy. Autor zajmował się tym zagadnieniem przez wiele lat, przeczytał chyba wszystko, co na ten temat opublikowano, prowadził również własne badania i obserwacje i właśnie na ich podstawie powstała ta książka.
Rozmowa z Wiesławem Łukaszewskim
Prowadzenie: Katarzyna Sroczyńska
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
19.30 – 21.00
Zdrowie psychiczne. Czy kondycja psychiczna młodych ludzi wymaga naszej szczególnej uwagi?
Rosnąca liczba samobójstw wśród młodych ludzi budzi ogromny niepokój społeczny i wskazuje, że młode pokolenie jest narażone na wiele zagrażających bodźców, z którymi nie potrafi sobie poradzić. W jaki sposób można im pomóc? Jak powinniśmy o nich zadbać?
Debata z udziałem: Doroty Kalki (Uniwersytet SWPS Sopot), Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej (Uniwersytet Gdański), Wojciecha Pączka (Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku)
Prowadzenie: Magdalena Kicińska („Pismo. Magazyn Opinii”)
Miejsce: Księgarnia Smak SłowaSobota

Sobota / 7 października 2023
11.00 – 11.30

Kobiecy wymiar władzy
Władza jest zjawiskiem oddziałującym na człowieka z niezwykłą siłą. Czy władza ma płeć? Czy kobiety radzą sobie z nią lepiej niż mężczyźni?
Wykład Aleksandry Cisłak-Wójcik (Uniwersytet SWPS Warszawa)
Miejsce: Sopoteka
11.00 – 12.00
Czy stres może być pomocny? Warsztaty radzenia sobie ze stresem
Warsztat przeznaczony dla młodzieży licealnej
Czy stres może być naszym sprzymierzeńcem? W jakich sytuacjach może nam się przydać? W jaki sposób radzić sobie z nim w życiu codziennym i jak zadbać o swój dobrostan?Prowadzenie: Magdalena Dietrich (Uniwersytet SWPS Sopot)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Liczba osób: 25
11.30 – 12.30
Władza. Czy kobiety i mężczyźni różnią się pod względem dążenia do władzy i jej konsumowania?
O różnicach między kobietami i mężczyznami w podejściu do władzy i radzeniu sobie z nią nauka wie już całkiem sporo. Czy rzeczywiście nasz świat byłby lepszy, gdyby u władzy było więcej kobiet?
Rozmowa z Aleksandrą Cisłak-Wójcik (Uniwersytet SWPS Warszawa)
Prowadzenie: Magdalena Kicińska („Pismo. Magazyn Opinii”)
Miejsce: Sopoteka
13.00 – 13:40
Profilowanie. Fakty i mity
Profilowanie psychologiczne ma ściśle opracowane podstawy naukowe i wygląda zupełnie inaczej, niż się je przedstawia w mediach i popkulturze. Czy faktycznie profilerzy to fachowcy, którzy na podstawie jednego rzutu oka na miejsce zbrodni są w stanie od razu wytypować mordercę?
Wykład Urszuli Cur (Uniwersytet Warszawski, „Sie7dem” Szkoła Profilowania Psychologicznego)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa

Organizatorzy: Fundacja Smak Słowa, Wydawnictwo Smak Słowa
Patronat honorowy
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
Dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek, prof. Uniwersytetu SWPS
Dofinansowano ze środków Miasta Sopotu (logo)Partner merytoryczny:
PSPS

Partnerzy: Villa Sopocka, Biblioteka Sopocka, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Kampania „Odmień swoją głowę”

Za: organizatorem