9.06 Awangarda w Dworku Sierakowskich

Awangarda w Dworku Sierakowskich – ten kulturalno-edukacyjny projekt dotyczący awangardy, jako kierunku w sztuce XX wieku: w teatrze, filmie, muzyce i literaturze, realizowany jest jako część projektu Rok Awangardy w Sopocie.
Wydarzenia organizowane w jego ramach przez Towarzystwo mają charakter artystyczny i edukacyjny. Skierowane są m.in. do młodzieży gimnazjalnej i licealnej szkół sopockich oraz młodzieży akademickiej, w szczególności słuchaczy studiów I stopnia UG i innych trójmiejskich uczelni.
Na wszystkie proponowane wydarzenia, z wyjątkiem pokazów filmowych, wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem TPS w celu zapisu, szczególnie w przypadku wykładów i grup zorganizowanych: biuro@tps-dworek.pl, tel. (58) 551-07-56.
Cały repertuar dostępny na stronie: www.tps-dworek.pl.

9 czerwca, godz. 12.00 \ O awangardzie w literaturze
„Języki poezji awangardowej” – wykład dra K. Samsela ilustrowany fragmentami wierszy poetów awangardowych W. Chlebnikowa, A. Kruczonycha i innych
Miejsce: sala koncertowa Dworku Sierakowskich
Wstęp wolny (zapisy w biurze TPS)

Dodatkowe informacje:
Wielemirow Chlebnikow i Aleksiej Jelisiejewicz Kruczonych – poeci rosyjscy tworzący w pierwszej połowie XX w, eksperymentatorzy, twórcy tzw. języka pozarozumowego w poezji. Współautorzy (z D. Burlukiem i W. Majakowskim) futurystycznych manifestów poetyckich w latach 1910-1913.
Dr Karol Samsel (ur. 3 sierpnia 1986 r.) – poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (od 29 kwietnia 2014 r.). Ukończył także filozofię w Instytucie Filozofii i Socjologii UW. Członek Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Prezes Warszawskiego Koła Norwidologicznego. Redaktor serii książek „Powrót do Karczewskiej”. Laureat wielu prestiżowych nagród i ogólnopolskich konkursów literackich, w tym Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. D. Maliszewskiego, Jesiennej Chryzantemy czy Pierwszego Turnieju Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej. Swoje wiersze i artykuły krytyczno – literackie drukował m.in. w Zeszytach Poetyckich, Poezji Dzisiaj, Szafie, Tekstualiach, ZNAJ-u, Kozimrynku, Znad Willi. Autor tomów wierszy: „Labirynt znikomości”, „Czas teodycei” (2007), „Manetekefar” (2009), „Kamienie – Pieśni na pożegnanie”, (2010), „Dormitoria” (2011), „Altissimumabiectum” – wspólnie z Krzysztofem Schodowskim (2012), „Dusze jednodniowe” (2013 r.) i „Więdnice” (2014 r.). Jego wiersze tłumaczono na języki czeski, bułgarski, słowacki i serbski.