Terminy: 9-11 grudnia oraz 16-18 grudnia (piątek – niedziela)
Godziny: 11:00 – 17:00
Miejsce: GCH Manhattan, poziom 0

Na Festynie będzie odbywać się sprzedaż książek połączona z ich podpisywaniem przez autorów. Organizatorom przyświeca idea, by wartościowa książka, napisana przez autora, , żyjącego obok, z jego podpisem, dostępna na wyciągnięcie ręki – zyskała rangę cennego, ponadczasowego prezentu świątecznego.

Udział zapowiedzieli:
📘 Joanna Breza – autorka książki „Moja Wróblewskiego”, za którą otrzymała nominację do nagrody literackiej ‘Wiatr od morza’ za 2021 rok.

📙 Wojsław Brydak – autor powieści „Poste Restante”, mianowanej do nagrody literackiej „Wiatr od morza”, autor sztuk teatralnych i przekładów książek Salmana Rushdiego.

📗 Stefan Chwin – eseista, dramaturg, grafik, autor nominowanej do nagrody literackiej „Wiatr od morza” książki „Wolność pisana po Jałcie”. Inne ważne dzieła: „Krótka historia pewnego żartu”, „Hanemann”, „Panna Ferbelin”, „Dolina Radości”, „Kartki z dziennika”, „Dziennik dla dorosłych”, „Żona prezydenta”, „Srebrzysko”, „Opowiadania dla Krystyny”, „Literatura i zdrada”, „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”, „Samobójstwo i ‘grzech istnienia’”, „Oddać życie za Polskę”.

📘 Stanisław Danielewicz – felietonista, autor książek poświęconych muzyce Wybrzeża: „Rockowisko Trójmiasta. Lata 70.” (wspólnie z M. Jacobsonem), „Jazzowisko Trójmiasta. Czwarta zmiana”. W br. opublikował dwie powieści z gatunku historii alternatywnej: „Political fiction. Romans ahistoryczny” i „Political fiction. Romans i zdrada”. Opisuje w nich, jak w r.1939, stosując „fake news”, Polacy wspólnie z Rumunią pokonali sowieckie imperium.

📙 Paweł Huelle – powieściopisarz, dramaturg, poeta, redaktor. Najważniejsze jego książki: „Weiser Dawidek”, „Castorp”, „Mercedes-Benz”, „Śpiewaj ogrody”, „Opowiadania na czas przeprowadzki”, „Talita”. Laureat nagród krajowych i zagranicznych. Jego książki zostały przełożone na kilkanaście języków.

📗 Marcin Jacobson – eseista, kronikarz i uczestnik sceny rockowej. Napisał „Rockowisko Trójmiasta. Lata 70.” (wspólnie z S. Danielewiczem), „The Rolling Stones, Warszawa 1967”.

📘 Krystyna Lars – poetka, wydawca. Autorka m.in. tomu „Światło w zatoce. Wiersze gdańskie”, mianowanego do nagrody literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021. Laureatka kilku krajowych i zagranicznych nagród za twórczość artystyczną.

📙 Monika Milewska – eseistka, dramatopisarka, poetka, tłumaczka, historyk i antropolog. W 2022 roku zdobyła Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, a trzy lata wcześniej tę samą nagrodę za książkę „Latawiec z betonu”. Autorka wielu słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych.

📗 Jerzy Niemczuk – prozaik, komediopisarz, autor sztuk telewizyjnych, słuchowisk oraz książek dla dzieci. Najważniejsze książki: „Imitacje”,„Paweł”, „Stefan”, „Rozbitkowie”, „Bajki Pana Bałagana”, „Przygody Zuzanki. Opowieści awanturnicze dla dziewczynek”, „Szaleńczaki”, „Plaga”, „Headhunter”, „Ranczo”, „Bat na koty”, „Królowa nieszczęścia”. Największą popularność zapewnił mu serial „Ranczo”, którego scenariusz telewizyjny pisał wraz z Robertem Brutterem. Laureat wielu nagród literackich polskich i międzynarodowych.

📘 Barbara Szczepuła – przez lata słuchała dramatycznych opowieści ludzi, którzy z wyroku historii trafili po II wojnie światowej do Gdańska. Odbudowywali to miasto, z czasem pokochali je i uznali za swoje. Historie te znalazły się w tomie „W domu wroga”. W 2021 roku książka ta otrzymała nominację do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Szczepuła jest autorką ośmiu książek, są to m.in.: „Dziadek z Wehrmachtu”, „Przystanek Politechnika”, „Alina Pienkowska – miłość w cieniu polityki”, „Kod Heweliusza”, „Rajski ogród”.

📙 Jarosław Zalesiński – poeta, wydał siedem tomików wierszy. Nagrodzony w konkursie im. ks. Janusza Pasierba, wyróżniony w konkursie im. Kazimiery Iłłakowiczówy, w konkursie im. ks. Józefa Baki oraz konkursie im. ks. Jana Twardowskiego, nominowany do Śląskiego Wawrzynu Literackiego oraz do nagrody im. K.I. Gałczyńskiego.