9.11 Damy, dziewuchy, dziewczyny: spotkanie z Anną Dziewit-Meller w Rumi

Termin: 9.11.2018, godz. 13.30-15.00
Miejsce: Stacja Kultury Rumia
Wstęp wolny, zgłoszenia na spotkanie: zapisy@bibliotekarumia.pl

Stacja Kultura zaprasza na spotkanie z Anną Dziewit-Meller, która opowie o odważnych, inteligentnych, buntowniczych a czasem kontrowersyjnych bohaterkach książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Siła tkwi w kobiecie”.

„Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Pora odzyskać ich życiorysy. Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty”. (Sylwia Chutnik)

Anna Dziewit-Meller
Pisarka i dziennikarka. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Disko”, nominowana do Nagrody Literackiej „Gryfia”. Ponadto wokalistka i gitarzystka w zespole Andy. Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach Bukbuk.

Siła tkwi w kobiecie to projekt, który wpisuje się w świętowanie jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, koncentrując się na perspektywie kobiecej. W roku 2018 świętujemy bowiem setną rocznicę nadania Polkom praw wyborczych.
Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw. Rok Praw Kobiet jest inspiracją do dostrzeżenia i podkreślenia roli kobiet w kształtowaniu historii i życia publicznego. Jest także okazją do spojrzenia w kobiecą przyszłość i motorem do podjęcia działań, służącym wszystkim Polkom.