9.12 Żywa Biblioteka i Maraton Pisania Listów [PL/EN]

Termin: 9.12.2018, godz. 10.00-17.00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności
Wstęp wolny

Chcąc uczcić siedemdziesiątą rocznicę ustanowienia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zapraszamy do udziału w Żywa Biblioteka / Human Library Trójmiasto oraz Maratonie Pisania Listów Amnesty International Trójmiasto, które odbędą się w ogrodzie zimowym Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre

Żywa Biblioteka i Maraton Pisania Listów to międzynarodowe inicjatywy z kilkuletnią tradycją. Pierwsza z nich to metoda edukacji o prawach człowieka oferująca spotkanie i rozmowę, by przeciwstawiać się uprzedzeniom i dyskryminacji. Każdego roku podczas Maratonu Pisanie Listów tysiące osób na całym świecie staje w obronie prześladowanych obrońców i obrończyń praw człowieka w rożnych krajach.

O Żywej Bibliotece:

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem wcielają się w rolę Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy je wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji różnorodności poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem.
Do Żywej Biblioteki może przyjść każda osoba, która chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego/jej sytuacji, poglądach, życiu. Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych poglądów i stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik i Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.

Żywa Biblioteka jest realizowana przez Fundacja IRSE w ramach
projektu „Równi w Różnorodności” współfinansowanego ze środków Miasto Gdańsk.

O Maratonie Pisania Listów Amnesty International:

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat.

Listy można pisać w Europejskim Centrum Solidarności od 6 do 9 grudnia.