Termin: 28.11.2022, godz. 19.00
Miejsce: Klub Żak

autorka: Marta Barceló | tłumaczenie: Rubi Birden | reżyseria: Małgorzata Fijas | obsada: Monika Chomicka-Szymaniak i Magdalena Gorzelańczyk | prowadzenie spotkania: prof. Wojciech Owczarski

Czytanie performatywne współczesnej sztuki hiszpańskiej. To poruszająca – ale ani przez moment ckliwa – opowieść o relacji matki z dorosłą córką. Obie kobiety spędzają swoje dnie samotnie: matka jest wdową bez przyjaciół, córka poświeciła życie prywatne dla kariery zawodowej. W serii nie zawsze chronologicznie przedstawionych scen widzimy „docieranie się” więzi między dwoma wyrazistymi bohaterkami: stawianie granic i spełnianie oczekiwań, drobne sprzeczki i momenty bliskości, trudne do zaakceptowania różnice pokoleniowe.

Zaskakujący zwrot akcji, który odsłania przed widzami prawdziwy obraz związku matki i córki, każe spojrzeć na te obyczajowe sceny w nowej perspektywie. Tekst zmienia się w uniwersalną opowieść o samotności we współczesnym świecie i dojmującej potrzebie bliskości. Autorka zastanawia się, w jaki sposób budujemy relację z drugim człowiekiem. I czy można taki związek podporządkować wolnorynkowym regułom?

Napisana w 2016 roku sztuka Marty Barceló zdobyła nagrody dramatopisarskie w Hiszpanii oraz Brazylii; grana jest z powodzeniem w teatrach w Barcelonie, Atenach i Berlinie. Czytaniem zadebiutuje jako reżyserka Małgorzata Fijas, dotąd m. in. współpracująca jako dramaturżka z reżyserem Adamem Nalepą. Tekst przeczytają aktorki Teatru Wybrzeże: Monika Chomicka-Szymaniak i Magdalena Gorzelańczyk.