30.11 PC DRAMA / Zła dziewczynka – transmisja online

Termin: 30.11.2020, godz. 19.00
Bilety: tickets.klubzak.com.pl

autor: Lothar Kittstein | tłumaczka: Iwona Nowacka | reżyseria: Daria Kopiec | obsada: Arkadiusz Brykalski, Magdalena Gorzelańczyk, Beata Niedziela | perkusja na żywo: Dominika Korzeniecka

Współczesny dramat niemiecki. Duży dom na skraju puszczy – kiedyś popularny pensjonat, obecnie opuszczony i popadający w ruinę. Mieszka w nim samotnie stary i schorowany Mężczyzna. Niespodziewanie odwiedzają go Kobieta i Dziewczynka. Relacje między bohaterami – przedstawicielami trzech różnych pokoleń – długo pozostaje niejasna, nastrój rozmowy nabiera coraz bardziej onirycznego, metaforycznego charakteru. Kim była Kobieta dla Mężczyzny? Córką? Dawną, znacznie młodszą kochanką? Autor Lothar Kittstein sprawnie myli kolejne tropy; sztuka momentami przypomina thriller psychologiczny, kiedy indziej historię sporów pokoleniowych i buntu, czy przewrotnie przepisaną baśń o Pięknej i Bestii. A może cała opowieść toczy się wyłącznie w umyśle Kobiety? Jedno wydaje się pewne – przeszłość jej i Mężczyzny skrywa bolesną, głęboko ukrytą tajemnicę.

Lothar Kittstein (urodzony w 1970 roku), autor „Złej dziewczynki”, jest historykiem, dramatopisarzem i dramaturgiem. Studiował w Bonn i Hanowerze filologię niemiecką, filozofię i historię; ostatecznie edukację uniwersytecką ukończył z tytułem doktora historii. Jako dramatopisarz zadebiutował w 2003 roku, z czasem poświęcając się w pełni karierze teatralnej i literackiej. Jedynym jego spektaklem, który doczekał się premiery scenicznej w Polsce, była „Ziemia niczyja”, zbudowana z tekstów Kittsteina i Julii Holewińskiej, wystawiona w 2012 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

„Złą dziewczynką” zadebiutuje w Żaku Daria Kopiec (rocznik 1983), reżyserka filmowa i teatralna, autorka głośnego spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” na podstawie książki-reportażu Marty Abramowicz, za który zdobyła prestiżowy Laur Konrada oraz Główną Nagrodę Festiwalu „m-teatr”. Kopiec długo była związana z Trójmiastem: ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie, a następnie animację na łódzkiej filmówce oraz reżyserię na Akademii Teatralnej w Warszawie. Stażystka La Cambre w Brukseli. Jest autorką m.in. animacji „Własne Śmieci”, „Kosmos”, „Rzeki” oraz teatru telewizji „Sprawa Rity G.”. Za „Własne śmieci” otrzymały Srebrnego Lajkonika 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wydarzenie będzie transmitowane online, a materiał będzie dostępny do g.21.00.

Tagi