Do tytułu Literackiej Książki Roku zgłoszono 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Prace kapituły potrwają do połowy października 2022 r. We wrześniu zostaną ogłoszone nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej w dwóch kategoriach. Zwycięzcę poznamy podczas gali wręczenia nagrody, 21 października 2022 r. w Centrum Świętego Jana w Gdańsku.

Rekordowa liczba zgłoszeń

Przyjmowanie zgłoszeń do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza zakończyło się z końcem marca 2022 r. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba propozycji od wydawnictw, zrzeszeń literackich, uczelni humanistycznych, instytucji kultury i bibliotek nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Wśród zgłoszonych do nagrody książek jest cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści znajdziemy również literaturę dziecięcą, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście, nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Konkursowa kapituła

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, które pracuje w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – literaturoznawca, Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, prof. dr hab. Edmund Kizik – historyk, Elżbieta Pękała – redaktor, promotor czytelnictwa oraz dr hab. Katarzyna Szalewska – prof. UG, czeka ogromna praca. Na liście książek, które będą ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku, jest 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów.

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza

Nagroda została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku jako uznanie dokonań pomorskich autorów i wydawców, jako impuls do rozwoju pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, a jej zadaniem przede wszystkim jest propagowanie miłości do literatury. Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz piąty. Choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, już jest najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W ubiegłych latach laureatami zostali Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”, Monika Milewska za książkę „Latawiec z betonu”, Izabela Morska za „Znikanie” oraz Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Kto dołączy do tego grona w tym roku?

Za: pomorskie.eu