Wiersze pisane pośród tragicznych wojennych wydarzeń w Ukrainie. Dramatyczne przeżycia ludzi, którym zburzono domy, zabrano spokój i poczucie bezpieczeństwa. Kilkanaście utworów ukraińskich poetek i poetów będzie można przeczytać w „Gazecie Wyborczej”.

Dodatek „Wiersze dla Ukrainy” ukaże się w Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022 r. Przez najbliższe dwa tygodnie, po zmroku, fragmenty wierszy wyświetlane też będą na ścianie gmachu głównego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Conrada-Korzeniowskiego przy Targu Rakowym w Gdańsku.

Przejmująca liryka

Specjalny 12-stronicowy dodatek to poezja m.in. Jurija Andruchowycza, Sierhija Żadana, Dmytro Czystiaka, a także Kateryny Kałytko i Marianny Kijanowskiej, poetek nominowanych w tegorocznej edycji Europejskiego Poety Wolności. To utwory powstałe w przeciągu ostatnich tygodni, to donośny głos, krzyk, a czasem wymowny szept komentujący brutalną teraźniejszość Ukrainy.

„Mały chłopiec spłonął żywcem./Jesteś w bezpiecznym miejscu…?” – pyta Julia Mosakowska, ukraińska poetka, w przejmującym liryku „Bezpieczne miejsce” w przekładzie Anety Kamińskiej.

Wojenną rzeczywistość w Ukrainie znamy dzięki licznym fotografiom i filmom. To są obrazy, słowa wypowiadane przez ludzi, których dotknął dramat wojny, którzy stracili swoich najbliższych… Poezja pokazuje głębszy wymiar przeżywania wojny. To widzenie świata i odczuwanie świata sercem, czuciem.

Wyjątkowy dodatek

Zebrane w tym dodatku wiersze pokazują tragizm wojny. W większości były pisane w przeciągu ostatnich tygodni w Ukrainie, pośród tragicznych wojennych wydarzeń.

– Niech jednym z wyrazów naszej solidarności z narodem ukraińskim będą także te wiersze, powstałe w ostatnich tygodniach, w gorączce wojny, w emocjach ekstremalnych doświadczeń. Niech będą szumiącymi sztandarami, niech budzą lęk satrapów i nadzieję prześladowanych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Uchodźcy z Ukrainy przywożą do nas nie tylko swój żal, ból i traumę wojny. Przynoszą także wiersze, które są ich szumiącymi sztandarami. Polska otwiera szeroko swoje granice dla uchodźców z ogarniętego pożogą wojenną kraju. Nasz region na wiele sposobów okazuje solidarność z narodem ukraińskim. Jesteśmy pełni podziwu dla odwagi i determinacji Ukraińców. Wspieramy uchodźców, pamiętając o naszych walkach i zrywach wolnościowych „Za wolność naszą i waszą!”. Zdajemy sobie sprawę z ogromnej siły solidarności ludzi i narodów wobec zła i wierzymy w potęgę dążenia do prawdy i sprawiedliwości.